Węgry. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia

Świat
Węgry. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia
Reuters
Obowiązkowe szczepienia dla medyków od 1 września

Rząd Węgier wprowadził obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Muszą oni najpóźniej do 1 września przyjąć co najmniej pierwszą dawkę szczepionki. Dekret tej treści opublikowano w "Monitorze Węgierskim" w czwartek wieczorem.

Zgodnie z dekretem, placówki opieki zdrowotnej nie mogą zatrudniać pracownika służby zdrowia, który nie został zaszczepiony, a jeśli obecny pracownik odmówi szczepienia, będzie musiał zostać zwolniony. Wyjątkiem są tylko ci pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie o tym, że nie mogą być zaszczepieni.

 

Dekret obejmuje pracowników podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitali, pogotowia ratunkowego, farmakologii, w tym także pracowników prywatnej służby zdrowia. Dotyczy również lekarzy odwiedzających domy opieki.

Ponad połowa Węgrów zaszczepionych

Na liczących ponad 9,7 mln mieszkańców Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi pierwszą dawką ponad 5,6 mln osób, a obiema ponad 5,4 mln.

 

ZOBACZ: USA. Prezydent Joe Biden chce, by stanowe władze oferowały Amerykanom 100 dolarów za szczepienie

 

Naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller nie wykluczyła w środę czwartej fali epidemii koronawirusa na Węgrzech. Jak podkreśliła, choć liczba zakażeń nie jest wysoka, to stale rośnie. Według danych z czwartku w ciągu ostatniej doby wykryto 65 nowych infekcji.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie