Śląsk. Wariant koronawirusa Delta wypiera wariant Alfa

Polska
Śląsk. Wariant koronawirusa Delta wypiera wariant Alfa
Piotr Kamionka/REPORTER
Odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant Alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację Delta

Próbki pobrane w czerwcu i lipcu od mieszkańców woj. śląskiego zakażonych koronawirusem wskazały, że w tej populacji dominuje wariant Delta - zwany też indyjskim - wykazali naukowcy zajmujący się sekwencjonowaniem tego patogenu w ramach projektu badawczego.

Realizują go wspólnie od końca lutego Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 

Aby zobaczyć, jak zmienia się dynamika zakażeń w woj. śląskim wariantami uznanymi za tzw. warianty alarmowe, naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to Alfa i Delta - oba należące do wariantów alarmowych. Badania wykazały, że odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant Alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację Delta. O ile ten pierwszy dominował jeszcze w czerwcu, w lipcu był już nieobecny.

 

ZOBACZ: Dr Sutkowski: jestem za obowiązkiem szczepień dla niektórych grup zawodowych

 

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant Delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant Delta, to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione – powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

4 tys. próbek tygodniowo

Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano już 900 próbek.

 

ZOBACZ: Czechy. Mieszkańcy Pragi i turyści będą mogli bez rejestracji zaszczepić się w autobusie

 

Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim przynoszą wiedzę na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Dane te zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie