Pasażerowie wracają na kolej. Nowe dane o frekwencji w pociągach

Biznes
Pasażerowie wracają na kolej. Nowe dane o frekwencji w pociągach
Polregio
Polregio okazało się najpopularniejszym przewoźnikiem w pierwszej połowie tego roku

Niemal 100 mln pasażerów przewiozły pociągi w Polsce podczas pierwszej połowy 2021 r. - wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego. "Umiarkowanym optymizmem" napawają szefa tej instytucji także wyniki za sam czerwiec, gdy miejsca w wagonach zajęło o niemal 50 proc. więcej osób niż w zeszłym roku. Najpopularniejszym przewoźnikiem w I półroczu okazało się Polregio.

Zdaniem Urzędu Transportu Kolejowego sytuacja pod względem frekwencji na kolei "stabilizuje się". Wyliczono, że w czerwcu do pociągów wsiadło 21,1 mln osób, czyli o 45,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu, ale rok temu.

 

Liczba pasażerów na kolei od stycznia 2019 do czerwca 2021UTK
Liczba pasażerów na kolei od stycznia 2019 do czerwca 2021

 

Ponadto klienci przewoźników kolejowych udawali się na dłuższe podróże. Na pokładach wagonów przejeżdżali w czerwcu przeciętnie 66 km. To wzrost o 6 km, gdy najnowsze dane porównamy z sytuacją sprzed 12 miesięcy.

 

Średnia odległość, jaką pokonali pasażerowie koleją, między styczniem 2019 a czerwcem 2021UTK
Średnia odległość, jaką pokonali pasażerowie koleją, między styczniem 2019 a czerwcem 2021

 

UTK zauważył, że pod względem wyników czerwiec jest najlepszym miesiącem tego roku. - Na I półrocze 2021 r. należy patrzeć z umiarkowanym optymizmem. Na pewno było stabilniejsze od I półrocza 2020 r., a w ostatnich dwóch miesiącach widoczny jest zdecydowany powrót pasażerów na kolej. Okres wakacyjny powinien potrzymać ten trend - mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu.

Więcej pasażerów, ale nie tyle, ile przed pandemią

Szef UTK podpiera się danymi za pierwszych sześć miesięcy tego roku, gdy kolej wybrało w sumie nieco ponad 97 mln pasażerów. To o kilka milionów mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku, jednak wówczas - ze względu na nadejście koronawirusa - frekwencja gwałtownie spadła na wiosnę. Natomiast teraz tendencja jest wzrostowa.

 

ZOBACZ: Budowa CPK a przeniesienie miejscowości. Jest projekt ustawy

 

Wyliczenia za 2021 r. nadal odbiegają od tych sprzed pandemii. Przykładowo w czerwcu 2019 r. pociągi przewiozły 27,4 mln osób, czyli o około 6,5 mln więcej niż w bieżącym roku.

Co czwarta osoba wsiadła do Polregio 

Wiadomo też, którzy przewoźnicy są obecnie najpopularniejsi. W I półroczu 2021 r. co czwarty pasażer wybierał Polregio - największego przewoźnika regionalnego. 20 proc. ruchu na kolei należało do Kolei Mazowieckich, a 13 proc. osób wsiadało do pociągów trójmiejskiej PKP Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się PKP Intercity (prawie 13 proc.) oraz warszawska Szybka Kolej Miejska i Koleje Śląskie (po ok. 6 proc.).

 

UTK

 

Powody do zadowolenia mają też kolejarze pracujący w przewozach towarowych. Jak podaje UTK w tej branży czerwiec okazał się kolejnym miesiącem ze wzrostem. Koleją przewieziono 19,8 mln ton towarów, czyli o 13,5 proc. więcej niż w 2020 r.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie