Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 29 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 29 lipca
Polsat News
Podkarpacie znalazło się na drugim miejscu pod względem liczby nowych przypadków w województwach

167 zakażeń koronawirusem i pięć zgonów chorych na COVID-19 - o takich liczbach poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Są one wyższe niż tydzień temu, gdy odnotowano 126 przypadków oraz trzy osoby zmarłe. Obecnie najwięcej infekcji pochodzi z województw małopolskiego oraz podkarpackiego.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą ze wszystkich województw: małopolskiego (24), podkarpackiego (21), mazowieckiego (15), lubelskiego (14), pomorskiego (14), śląskiego (12), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (9), wielkopolskiego (9), dolnośląskiego (8), warmińsko-mazurskiego (7), lubuskiego (5), opolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), łódzkiego (3) oraz świętokrzyskiego (3).

 

6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło czterech pacjentów. 

 

Czwartkowe dane oznaczają, że liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 882 630, a zgonów - do 75 257. Z infekcji SARS-CoV-2 wyzdrowiało w sumie 2 653 529 osób, z czego 112 ostatniej doby. 

 

 

Hospitalizowanych jest 302 chorych z COVID-19, a 43 z nich jest podłączonych do respiratorów – poinformował resort zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6195 łóżek i 610 respiratorów. Kwarantannie poddanych jest 80 131 osób, wykonano 37 501 testów.

 

 

W Polsce wykonano 34 096 548 szczepień przeciwko COVID-19, w tym 132 362 podczas ostatnich 24 godzin. 17 225 194 osób jest w pełni zaszczepionych.

Prof. Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla medyków

W czwartek prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, potwierdził, że Rada Medyczna jest "bardzo blisko" wydania zaleceń o obowiązkowym szczepieniu niektórych grup zawodowych. Wyliczył, że chodzi m.in. o pracowników ochrony zdrowia, "zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem".

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin: zaszczepionym trzeba dać gwarancję, że nie obejmą ich ewentualne obostrzenia

 

- Niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami - dodał w TVN24.

 

Jak kontynuował Horban, "do rozważenia są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli". Jego zdaniem mogą się pojawić również zalecenia dotyczące obowiązkowych szczepień dla niektórych pracowników administracji, sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Zmiana zasad wjazdu do Niemiec

Tymczasem Niemcy chcą wprowadzić nowe zasady przy wjeździe do kraju. Osoby przekraczające granice będą musiały przedstawić aktualny test na obecność koronawirusa. Zmiany mogą zacząć obowiązywać od niedzieli.

 

ZOBACZ: Niemcy. Obowiązkowe testy na granicach. Zmiany wchodzą szybciej niż zakładano

 

Niezależnie od środka transportu każda niezaszczepiona osoba przekraczająca granicę będzie musiała przedstawić negatywny test na koronawirusa. Do tej pory testy obowiązywały osoby przybywające samolotem. Z obowiązkowego testy zwalnia jedynie zaświadczenie o przebyciu choroby i certyfikat potwierdzający szczepienie.

Pfizer: po trzeciej dawce szczepionki jest pięć razy więcej przeciwciał

W sprawie szczepień głos zabrał też jeden z producentów preparatów przeciw COVID-19 - Pfizer/BioNTech. Jego zdaniem, trzecia dawka szczepionki "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta koronawirusa. "Poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce"- twierdzi producent.

 

ZOBACZ: Izrael. Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat, które mają problemy zdrowotne

 

W opublikowanym w środę raporcie za drugi kwartał Pfizer poinformował, że poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Delta u osób w wieku od 18 do 55 lat, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki, jest ponad pięciokrotnie wyższy niż po drugiej dawce.

 

Ponadto trzecia dawka, tzw. dawka przypominająca, zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem Beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie