Izrael. Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat, które mają problemy zdrowotne

Świat
Izrael. Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat, które mają problemy zdrowotne
PAP/EPA/NARONG SANGNAK
Na całym świecie trwa proces masowych szczepień przeciwko Covid-19

Od 1 sierpnia w Izraelu zaczną być szczepione dzieci w wieku od 5 do 11 lat zagrożone poważnymi komplikacjami zdrowotnymi w przypadku zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia.

W specjalnym zarządzeniu resort dał zielone światło funduszom ubezpieczeń zdrowotnych na szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które są "narażone na duże ryzyko poważnej choroby lub śmierci w wyniku infekcji koronawirusem".

"Szczepienie wszystkich dzieci nie jest zalecane"

- Jest to specjalne zezwolenie, a każde szczepienie będzie określane indywidualnie dla każdego przypadku – powiedział rzecznik ministerstwa. - Natomiast szczepienie wszystkich dzieci w wieku od 5 do 11 lat nie jest zalecane na tym etapie – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. "Poważnie rozważamy"

 

Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa dzieciom z ciężką przewlekłą chorobą płuc, ciężką immunosupresją, zaburzeniami neurorozwojowymi, niedokrwistością, niewydolnością serca, nadciśnieniem płucnym i ciężką otyłością można będzie podać dawkę 0,1 ml szczepionki Pfizera, trzykrotnie mniejszą niż dawka standardowa.

Powrót do "zielonych przepustek"

W obliczu wzrostu liczby zakażeń w ostatnich tygodniach władze Izraela ogłosiły częściowy powrót do "zielonych przepustek". Tylko osoby w pełni zaszczepione, wyleczone z Covid-19 lub z ujemnym wynikiem testu PCR z ostatnich 72 godzin będą mogły uczestniczyć w imprezach z udziałem ponad 100 osób.

 

"Zielona przepustka" została przywrócona również na imprezach sportowych, w siłowniach, restauracjach, na konferencjach, w miejscach turystycznych i w domach kultury.

jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie