Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 25 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 25 lipca
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zakażeń.

Mamy 82 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał resort, zmarła jedna osoba, która miała choroby współistniejące. W szpitalach jest 304 chorych, a 47 z nich jest podłączonych do respiratorów. Łącznie podano dotychczas 33 739 742 dawek szczepionki, a w pełni zaszczepionych jest niemal 17 mln osób.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą województw: mazowieckiego (12), małopolskiego (11), podkarpackiego (8), śląskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4), łódzkiego (4), podlaskiego (4), pomorskiego (4), zachodniopomorskiego (4), opolskiego (3), wielkopolskiego (3), lubuskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), świętokrzyskiego (0). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Liczba wszystkich infekcji od marca 2020 r. wzrosła do 2 882 146, a zgonów chorych na COVID-19 - do 75 242.

Ponad 300 chorych w szpitalach

W szpitalach jest 304 chorych z COVID-19, a 47 z nich jest podłączonych do respiratorów – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort podał, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6201 łóżek i 617 respiratorów.

Mieszanie szczepionek

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w piątek, że możliwe będzie mieszanie szczepionek i przyjęcie drugiej dawki preparatu innej firmy.

 

- Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dający możliwość mieszania preparatów. Jest to warunkowane zgłoszeniem NOP-u. Jeśli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpił NOP, to może zastosować chociażby preparat mRNA, który - według obiegowej wiedzy - oznacza mniejsze ryzyko tego odczynu - wyjaśniał.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: dopuszczamy mieszanie szczepionek


Niedzielski podkreślił, że sprawdzono efektywność stosowania schematów mieszanych i "ona - paradoksalnie - w obliczu pojawiających się nowych mutacji - daje tę możliwość utrzymania wysokiej odporności, nie tylko w kontekście zakażeń, ale ochrony przed ciężkim przebiegiem zakażenia".

 

W piątek po południu na rządowej stronie opublikowano pełną treść zapowiadanego komunikatu.

Dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich

Szef KPRM Michał Dworczyk nakłaniał, by zachęcać niezdecydowanych do zaszczepienia się. - To niezwykle potrzebne. Z tego powodu, od dzisiaj, Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać proste wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uzyskać 8 tys. złotych na organizację wydarzenia promującego akcję szczepień - ogłosił.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje

 

Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, takie wydarzenie może mieć dowolną formę i trwać kilka godzin czy też kilka dni. - Wśród Kół mających najlepsze wyniki (pod względem osób zapisanych na szczepienie - red.) będą rozlosowane nagrody: 100 tys. złotych za pierwsze miejsce, a za zdobycie drugiej lub trzeciej lokaty - 50 tys. zł - mówił. 

 

Minister dodał, że nagrody trafią do nawet tysiąca Kół Gospodyń Wiejskich. Dlaczego zdecydowano się na dofinansowanie akurat tych organizacji? - Widać wyraźnie mniejszy poziom wyszczepienia w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich - argumentował Dworczyk.

 

pgo/msl/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie