Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 23 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 23 lipca
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce

O 108 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał resort, zmarły cztery kolejne osoby chore na COVID-19, w tym dwóch pacjentów miało choroby współistniejące. Piątkowe dane są wyższe niż odnotowane tydzień temu. Wówczas zarejestrowano 93 zakażenia SARS-CoV-2 i 14 zgonów.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą z 14 województw: śląskiego (20), mazowieckiego (16), pomorskiego (16), małopolskiego (14), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (3), łódzkiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (3), podkarpackiego (2), podlaskiego (2) i świętokrzyskiego (1).

 

Zakażeń nie wykryto w regionach lubuskim i opolskim. 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Piątkowe dane oznaczają, że liczba wszystkich infekcji od marca 2020 r. wzrosła do 2 881 948, a zgonów chorych na COVID-19 - do 75 235.

 

W szpitalach przebywa 324 chorych z COVID-19, a 52 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 6202 łóżka i 616 respiratorów.

 

 

Z zakażenia koronawirusem wyzdrowiało 2 653 172 pacjentów. Kwarantannie poddanych jest 84 546 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 37 197 testów na obecność SARS-CoV-2, a także 171 193 szczepień. 

 

Minister zdrowia: na razie szczepienia pozostają bezpłatne

 

W piątkowym "Graffiti" gościem Grzegorza Kępki był minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał, że rząd rozważa decyzję ws. płatnych szczepień przeciw COVID-19, lecz preparaty co najmniej do końca września będzie można przyjąć za darmo. - Sama usługa kosztuje 60 zł, ale cena szczepionek jest niejawna - mówił.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: rozważane są płatne szczepienia przeciw COVID-19

 

Szef resortu zdrowia dodał, że obecnie rząd nie planuje wprowadzić bonów dla zaszczepionych młodych osób. 

 

Zapytany o francuski pomysł na powstrzymanie pandemii, czyli zakazanie niezaszczepionym wstępu m.in. do obiektów kulturalnych i gastronomicznych czy korzystania z transportu zbiorowego, odparł: - Jestem zwolennikiem przekonywania. Zastosowanie twardych instrumentów prowadzi do wzmocnienia postaw antyszczepionkowych.

 

Będzie lockdown? Niedzielski powołuje się na brytyjskie decyzje

W połowie stycznia pojawił się projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, z którego wypłacane byłyby pieniądze dla osób, których dotknęły niepożądane skutki zaszczepienia się. Do tej pory przepisy nie weszły jednak w życie.

 

- Projekt przechodzi standardową ścieżkę legislacyjną, przez miesiąc trwały konsultacje społeczne - wyjaśnił Niedzielski.

 

Dodał, że na najbliższej, wtorkowej Radzie Ministrów lub następnej propozycja przepisów dot. Funduszu zostanie skierowana do parlamentu.

 

Grzegorz Kępka zapytał ministra zdrowia także o możliwość wprowadzenia lockdownu podczas IV fali pandemii w Polsce. - Popatrzmy, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Przy 30 tys. zakażeń dziennie premier Boris Johnson znosi restrykcje - odpowiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski: IV fala będzie zupełnie inna niż poprzednie

 

Jak wyjaśnił, IV fala będzie inna niż poprzednie, m.in. w kontekście poziomu hospitalizacji. - Jeśli mamy ich mniej przy wysokiej liczbie zakażeń, można podjąć decyzję o niewprowadzeniu lockdownu - stwierdził szef MZ.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie