USA. Lekarka o pacjentach ciężko chorych na covid. "Błagają mnie o szczepionkę"

Świat
USA. Lekarka o pacjentach ciężko chorych na covid. "Błagają mnie o szczepionkę"
Facebook/Brytney Cobia
Dr Brytney Cobia pracuje w Birmingham, najludniejszym mieście Alabamy

Pracuje w stanie Alabama, gdzie w USA poziom szczepień przeciw COVID-19 jest najniższy. Dr Brytney Cobia przypomina, że w jej regionie pojawia się coraz więcej ognisk mutacji Delta, a co za tym idzie - szpitale stają się pełniejsze. "Pacjenci covidowi robią przed podłączeniem do respiratora błagają mnie o szczepionkę. Trzymam ich za rękę i mówię, jest już za późno" - opisuje.

W Alabamie od miesięcy dostępne są szczepionki firm Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson. Mimo to w pełni zaszczepionych jest tam dotychczas 41,5 proc. populacji, podczas gdy w całym kraju współczynnik ten wynosi 56,8 proc.

 

ZOBACZ: USA. 5-letni Wyatt zmarł po infekcji koronawirusem. Nie miał chorób współistniejących

 

Dr Brytney Cobia jest lekarką w Grandview Medical Center w Birmingham, najludniejszym mieście Alabamy. W niedzielę zamieściła wpis na Facebooku, w którym opisała, jak wygląda jej praca w ostatnich tygodniach.

 

"Myśleli, że to oszustwo. Mylili się"

 

"Przyjmuję do szpitala młodych, zdrowych ludzi z bardzo poważnymi infekcjami COVID-19. Jedną z ostatnich rzeczy, które robią przed intubacją, jest błaganie mnie o szczepionkę. Trzymam ich za rękę i mówię, że przepraszam, ale już za późno" - napisała.

 

Jak dodała, gdy przekazuje rodzinom informacje o śmierci ich bliskich, ci przyznają, że nie wiedzieli o skuteczności działania szczepionek. "Myśleli, że to oszustwo, że to polityczne. Myśleli, że ponieważ mają określoną grupę krwi lub określony kolor skóry, nie będą tak ciężko chorować. Myśleli, że to tylko grypa. Ale mylili się" - przekazała lekarka.

 

 

Jak poinformowali urzędnicy stanowi, od kwietnia w Alabamie 94 proc. pacjentów covidowych i 96 proc. ofiar COVID-19 to osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione.

wka/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie