Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje

Polska
Szczepienia przeciw COVID-19 mają promować Koła Gospodyń Wiejskich. Będą dotacje
Polsat News
- Notujemy coraz mniej osób rejestrujących się na szczepienia przeciw COVID-19 - przyznał Michał Dworczyk

Jeśli Koła Gospodyń Wiejskich włączą się w akcję promowania Narodowego Programu Szczepień, otrzymają dotacje i nagrody do 100 tys. złotych - ogłosił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak wyjaśnił, jest to związane z niższym poziomem wyszczepienia poza miastami. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przestrzegał: od naszych decyzji zależy, jak epidemia rozwinie się jesienią.

Zdaniem Michała Dworczyka, poziom zaszczepienia wśród poszczególnych grup wiekowych jest "duży, ale nadal niesatysfakcjonujący". - Widzimy, jak cały czas spada liczba rejestracji i osób zapisujących się na przyjęcie preparatu - mówił minister.

 

Jak uściślił, w zeszłym tygodniu średnio rejestrowało się 44 tys. osób dziennie, a w tym tygodniu "zapewne po raz pierwszy od dawna nie przekroczymy miliona szczepień". Dodał, że większość z wykonywanych iniekcji to druga dawka.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: dopuszczamy mieszanie szczepionek

 

- Zwolnienie tempa szczepień widać w większości krajów Unii Europejskiej. Wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych - mówił Dworczyk.

Nagrody dla Kół Gospodyń Wiejskich. Im lepszy wynik, tym wyższa nagroda

Szef KPRM nakłaniał, by zachęcać niezdecydowanych do zaszczepienia się. - To niezwykle potrzebne. Z tego powodu, od dzisiaj, Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać proste wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uzyskać 8 tys. złotych na organizację wydarzenia promującego akcję szczepień - ogłosił.

 

WIDEO: Do 100 tys. zł dla Kół Gospodyń Wiejskich. Mają promować szczepienia

 

Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, takie wydarzenie może mieć dowolną formę i trwać kilka godzin czy też kilka dni. - Wśród Kół mających najlepsze wyniki (pod względem osób zapisanych na szczepienie - red.) będą rozlosowane nagrody: 100 tys. złotych za pierwsze miejsce, a za zdobycie drugiej lub trzeciej lokaty - 50 tys. zł - mówił. 

 

Minister dodał, że nagrody trafią do nawet tysiąca Kół Gospodyń Wiejskich. Dlaczego zdecydowano się na dofinansowanie akurat tych organizacji? - Widać wyraźnie mniejszy poziom wyszczepienia w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich - argumentował Dworczyk.

Minister zdrowia: przyszłość jest określona przez nasze zachowanie

Głos na konferencji prasowej zabrał także minister zdrowia Adam Niedzielski. - Zegar tyka, czas nieubłaganie idzie do przodu. Obecnie jesteśmy w sytuacji, że nie zadajemy sobie pytania, czy będzie IV fala tylko kiedy nastąpi i o jakiej sile - powiedział.

 

ZOBACZ: Eric Clapton zdecydował. Odmówił grania jedynie dla zaszczepionych

 

Szef MZ nawiązał do analiz mówiących, iż jesteśmy "w punkcie przesilenia". - Średni poziom zakażeń dochodzi do 100. To wciąż nieduża liczba, niestanowiąca zagrożenia dla systemu ochrony zdrowia, ale przyrosty zakażeń w ujęciu tygodniowym sięgają 20 proc. - wyliczał.

 

W jego opinii, "przyszłość jest określona przez nasze zachowanie". - Jeśli nie będzie kontynuacji dynamicznej akcji szczepień, skazujemy się na większą liczbę zakażeń i szybsze jej wystąpienie - powiedział Niedzielski.

"Rząd wprowadzi obostrzenia, jeśli zauważy zagrożenie"

Dodał, że w związku z szerzeniem się bardziej zakaźnego wariantu Delta, "musimy liczyć się z tym, iż ma on potencjał do rozprzestrzeniania się w grupie najbardziej mobilnych osób". Określił, że chodzi o grupy wiekowe do 60. roku życia.

 

- Jeśli stopień wyszczepienia wśród Polaków będzie wyższy, apogeum IV fali nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa dla opieki zdrowotnej. To z tym drugim czynnikiem będą związane decyzje co do obostrzeń. Rząd je podejmie, jeśli zauważy zagrożenie - stwierdził Adam Niedzielski.

Pieniądze za szczepienie?

Przed konferencją prasową Adam Niedzielski był gościem "Graffiti" w Polsat News. Powiedział wówczas, że decyzja ws. płatnych szczepień jest rozważana, a sama usługa kosztuje 60 zł.

 

Zaznaczył, że - póki co - bezpłatnie będzie można zaszczepić się do końca września. Szef resortu zdrowia dodał, że obecnie rząd nie planuje wprowadzić bonów dla zaszczepionych młodych osób.

 

ZOBACZ: Fundusz Kompensacyjny po szczepieniu. Niedzielski: nie jestem zadowolony z tempa prac

 

Niedzielski stwierdził, że "w perspektywie grudnia i porównując to z obecnym okresem, do szczepień przekonaliśmy bardzo wielu ludzi. Na początku chciało się szczepić około 30 proc. Polaków".

 

Pytany o pomysły pojawiające się w innych europejskich krajach, przyznał, że rząd je analizuje i ocenia przez różne kryteria. Prowadzący program Grzegorz Kępka wspomniał rozwiązaniu realizowanym w Grecji - bonie o wartości 150 euro dla zaszczepionych w wieku 18-25 lat. Jak wyjaśnił minister, wdrożenie takiego pomysłu nie jest rozpatrywane.   

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie