Rzeszów. Usiłował zabić małżeństwo. Miał wówczas 16 lat

Polska
Rzeszów. Usiłował zabić małżeństwo. Miał wówczas 16 lat
Polsat News
Do usiłowania zabójstwa doszło pod koniec lipca 2019 roku, gdy M. miał 16 lat.

Przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie w czwartek rozpoczął się proces 18-letniego Mateusza M., oskarżonego o usiłowanie zabójstwa małżeństwa: Krzysztofa i Jolanty F. Oskarżony miał w nocy zakraść się do ich domu i zadać im wiele ciosów nożem; miał wówczas 16 lat.

Mateuszowi M. grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. W przypadku, gdy oskarżony popełnił zarzucany mu czyn przed ukończeniem 18. roku życia, nie orzeka się najwyższej kary za zabójstwo, czyli dożywotniego pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Pogrzeb zamordowanej 18-latki. "Scenariusz jej życia napisał ktoś inny"

 

Proces z uwagi na wiek oskarżonego będzie się toczyć z wyłączeniem jawności - zdecydował sąd na początku rozprawy. Oskarżonego, ze skutymi rękoma, do sądu z aresztu doprowadziła policja.

 

Do zdarzenia doszło w lipcu 2019 roku. Jak informowała wtedy prokuratura w Łańcucie, która wszczęła śledztwo w tej sprawie, małżonkowie F. z miejscowości Kosina k. Łańcuta mieli zostać zbudzeni hałasem dochodzącym z balkonu.

Kilka ciosów w klatkę i brzuch

Gdy mężczyzna poszedł sprawdzić, co jest źródłem hałasu, do ich sypialni wtargnął zamaskowany napastnik, który w trakcie szarpaniny miał zadać mężczyźnie nożem kilka ciosów w okolice klatki piersiowej i brzucha. Następnie zaatakował kobietę, gdy ta chciała pomóc mężowi.

 

ZOBACZ: W sobotę pogrzeb zamordowanego 11-letniego Sebastiana. "Nie płaczcie, ja nie wrócę"

 

W tym czasie w domu były dwie córeczki małżeństwa F. w wieku 3 i 6 lat. Im nic się nie stało. Po zdarzeniu sprawca uciekł tą samą drogą, którą dostał się do środka, czyli przez balkon i przystawioną do niego drabinę. Kobiecie udało się powiadomić policję. Małżeństwo w poważnym stanie trafiło do jednego z rzeszowskich szpitali. Oboje przeżyli. Policjanci zatrzymali Mateusza M. po kilkunastu godzinach.

 

18-latek, także mieszkający w Kosinie, włamał się do domu F., aby ich okraść; myślał, że nikogo nie ma.

Ciężki uszczerbek na zdrowiu

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, która później prowadziła śledztwo w tej sprawie, oskarżyła Mateusza M. o to, że działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa małżeństwa F., zadawał im ciosy nożem w okolice klatki piersiowej i brzucha.

 

W wyniku zadania im licznych ran kłutych pokrzywdzeni odnieśli urazy wielonarządowe, co spowodowało u nich ciężki uszczerbek na zdrowiu "w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu".

 

Mateusz M. w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył obszerne wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawniła ich treści.

 

M. został w toku śledztwa przebadany przez biegłych psychiatrów i psychologa, którzy uznali, że w chwili popełniania czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Nie wymaga leczenia psychiatrycznego

Biegli uznali też, że nie wymaga on leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ani stosowania wobec niego innych środków leczniczych, a jego stan zdrowia psychicznego pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony "w sposób samodzielny i rozsądny".

 

Do usiłowania zabójstwa doszło pod koniec lipca 2019 roku, gdy M. miał 16 lat, dlatego też najpierw w tej sprawie Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M. Później przekazał jego sprawę do dalszego prowadzenia prokuraturze.

 

Mateusz M. był dotychczas karany jako nieletni za naruszenie intymności seksualnej z art. 191a § 1 kk, który mówi: kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie