Pogrzeb zamordowanej 18-latki. "Scenariusz jej życia napisał ktoś inny"

Polska
Pogrzeb zamordowanej 18-latki. "Scenariusz jej życia napisał ktoś inny"
PAP/Marcin Bielecki
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach podczas Marszu przeciwko przemocy na ulicach Gryfic, 1 czerwca

Rodzina, bliscy i znajomi pożegnali w sobotę 18-letnią Magdę ze Świńca (Zachodniopomorskie), zabitą pod koniec maja. Dziewczyna spoczęła na cmentarzu w Gostyniu.

W kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, żegnając koleżankę, zebrali się licznie przede wszystkim młodzi ludzie.

 

- W najczarniejszych snach nie przypuszczałem, że nasze ostatnie spotkanie będzie miało taką formę – powiedział podczas mszy pogrzebowej ks. Juliusz Szyszko, wspominając rozmowę z Magdą podczas świąt Wielkanocnych, gdy dziewczyna obiecywała, że spotkają się po pandemii.

 

Podkreślał, że niezwykle ważna podczas przeżywania tych chwil jest wiara w życie wieczne, bo, jak wskazywał, w przeciwnym razie, "jeżeli tak kończy się życie człowieka, że zostaje zamordowana w sposób bestialski niewinna osoba, a później nie ma już nic – nasze życie nie ma sensu".

 

Dyrektorka liceum w Gryficach, w którym uczyła się Magda wspominała, że dziewczyna miała już plany na życie, "które konsekwentnie realizowała". - Zapewne za kilka, kilkanaście lat usłyszelibyśmy o niej jako o znanej pani psycholog albo spełnionej i oddanej pani pedagog – mówiła Jolanta Folwarska.

 

- Scenariusz jej życia napisał jednak ktoś inny. Oto dobry Bóg, nie wiedzieć dlaczego, na jej drodze postawił mordercę. Ani serce, ani rozum nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało – powiedziała.

Zbrodnia pod Kamieniem Pomorskim

Ciało 18-latki odnaleziono w niedzielę w lesie pomiędzy jej rodzinną miejscowością, Świńcem a Sulikowem, ok. 10 km od Kamienia Pomorskiego. Dzień wcześniej policja zatrzymała w sprawie jej zaginięcia 28-letniego Dawida J.

 

O okolicznościach zbrodni pod Kamieniem Pomorskim mówił w poniedziałek podczas briefingu zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. - 26 maja ojciec pokrzywdzonej zgłosił na policji zaginięcie córki, 18-letniej Magdaleny M., która 24 maja wyszła z domu, pojechała swoim skuterem na zakupy i nie wróciła. Również nie było z nią kontaktu telefonicznego – relacjonował.

 

ZOBACZ: Została zgwałcona i uduszona? Tragiczny finał poszukiwań 18-latki ze Świńca

 

Sprawca, jak dodał, został wytypowany dzięki analizie nagrań z monitoringów z różnych miejsc i danych logowania telefonu.

 

- Ustalono, że pokrzywdzona miała problem z uruchomieniem tego skutera. Sprawca zaproponował jej pomoc w podwiezieniu. Pokrzywdzona wsiadła do samochodu. Sprawca zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa poprzez jej uduszenie, a następnie ukrył jej ciało przy korzeniach drzew, przykrywając liśćmi – informował prok. Sierak.

 

Zaznaczył, że Dawid J. został zatrzymany 29 maja o godz. 19.45, a w niedzielę prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa przez uduszenie pokrzywdzonej. - Podejrzany Dawid J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, lecz nie wskazał w jaki sposób dokonał tego zabójstwa. Podejrzany również nie wyjaśnił, jaką motywacją się kierował, dokonując tej zbrodni - przekazał prok. Sierak.

Wcześniej karany

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził ponadto, że Dawid J. był już karany za gwałt i za morderstwo, którego dopuścił się w wieku 14 lat. - Z danych, które posiadamy, wynika również, że jako dorosły był później karany za rozbój – powiedział.

 

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla mężczyzny. Dawidowi J. grozi od 8 lat do dożywotniego więzienia.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie