Młody piłkarz został zamordowany 15 lat temu. Teraz "powraca" na boisko

Świat
Młody piłkarz został zamordowany 15 lat temu. Teraz "powraca" na boisko
qpr.co.uk
Kiyan Prince został w 2006 roku zamordowany przez nożownika

Utalentowany piłkarz młodzieżowej drużyny Queens Park Rangers, Kiyan Prince został w 2006 roku zamordowany przez nożownika. 15 lat po tym tragicznym wydarzeniu ponownie możemy zobaczyć go na boisku. Chodzi oczywiście o wirtualną rzeczywistość, bo zawodnik został właśnie dodany do składu londyńskiego klubu w grze FIFA 21.

Kiyan Prince występował w juniorskich drużynach klubu Quuens Park Rangers. Chłopak miał niebagatelne umiejętności i był uważany za duży talent. 

 

ZOBACZ: Szeroka kadra reprezentacji Polski na Euro 2020. Paulo Sousa ujawnił nazwiska

 

Jego kariera skończyła się jednak zanim na dobre się zaczęła. 

Zamordowany przez nożownika

18 maja 2006 roku, 15-letni wówczas Kiyan został pchnięty nożem, kiedy próbował przerwać szkolną bójkę. Nastolatek został natychmiast przetransportowany do szpitala, jednak rana okazała się zbyt poważna i nie udało się go uratować. 

 

Kiyan Prince Foundation
 

Tragiczna śmierć młodego piłkarza wstrząsnęła Wielką Brytanią. Doszło nawet do zmiany prawa - wiek, w którym legalnie można kupić nóż, został podniesiony z 16 do 18 lat.

 

Krótko po tragedii ojciec zamordowanego 15-latka, były bokser, Mark Prince założył fundację jego imienia, która walczy z przestępstwami z użyciem noża oraz z przemocą wśród młodzieży.

Były klub ciągle o nim pamięta

O byłym zawodniku nie zapomniał również jego klub. W 2019 roku, przy aprobacie fanów, Queens Park Rangers ogłosił, że jego stadion Loftus Road, zostanie przemianowany na "Kiyan Prince Foundation Stadium".

 

ZOBACZ: "Zrobiło mi się przykro". Lewandowski o braku Grosickiego

 

Aby upamiętnić zawodnika klub ustanowił również coroczną nagrodę jego imienia, przyznawaną piłkarzowi, który zdobędzie najładniejszego gola dla QPR w sezonie. 

 

We wtorek, w 15 rocznicę śmierci chłopaka, QPR poinformował natomiast, że Kiyan Prince został włączony do składu londyńskiego klubu na sezon 2021-2022. Na jego koszulce znajduje się liczba 30 - tyle lat miałby teraz.

 

 

Dzięki zaangażowaniu klubu oraz współpracy z EA Sport zawodnik wróci również na boisko. Chodzi oczywiście o wirtualną rzeczywistość. Jego postać została dodana w grze FIFA 21. "Kiyan Prince powraca do życia jako zawodowy piłkarz, jakim powinien być" - napisał na Twitterze QPR.

 

 

Piłkarz jest już dostępny w wersji gry na PC, natomiast 19 maja zostanie dodany w wersji na konsole. W grze zawodnik ma 30 lat. W opracowaniu obecnego wyglądu nieżyjącego zawodnika pomogli specjaliści od efektów specjalnych oraz naukowcy z Uniwersytetu w Bradford. Jego umiejętności i styl gry odwzorowano natomiast na podstawie archiwalnych nagrań oraz rozmów z trenerami i jego dawnymi kolegami. 

 

qpr.co.uk
 

 

- Chcę, by mój syn został zapamiętany nie ze względu na tragiczną śmierć, ale ze względu na swoje umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii świat przekona się, że Kiyan mógł zrealizować swój potencjał. Uhonorowaliśmy jego talent. Mam także nadzieję, że zainspirujemy inne dzieci do doceniania własnych talentów, niezależnie od tego, jakie są ich mocne strony - powiedział ojciec zawodnika. 

 

ZOBACZ: Jedna bramka zdecydowała o losach mistrzostwa. Szalona końcówka sezonu w Turcji

 

Dyrektor ds. piłki nożnej w QPR, a zarazem były zawodnik tego klubu Les Ferdinand powiedział w rozmowie z BBC, że cała akcja oprócz upamiętnienia zawodnika, ma mieć również charakter wychowawczy. - Jeśli ktoś grając w FIFĘ pozna jego historię i dzięki temu odłoży nóż, to będzie właśnie to, na czym nam zależy - stwierdził.

dk/BBC/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie