Posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrują projekt ustawy ws odbudowy Pałacu Saskiego

Polska
Posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrują projekt ustawy ws odbudowy Pałacu Saskiego
Facebook/IPN
W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrują projekt prezydenckiej ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego. Inwestycja ma powstać w ramach uczczenia 110. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt ustawy przewiduje, że inwestycja pochłonie ponad 2 mld złotych.

Prezydencki projekt określa zasady odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz rewitalizacji kamienic przy ul. Królewskiej. Zgodnie z założeniami budynki mają zostać odbudowane zgodnie ze stanem na dzień 31 sierpnia 1939 roku. Budynki mają zostać przeznaczone jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Senatu. 

 

Zgodnie z projektem ustawy przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego zostanie powołana Rada Odbudowy. Kandydatów do rady mają zgłaszać m.in prezydent, premier, minister obrony narodowej oraz prezydent Warszawy. Ponadto minister kultury będzie prowadził nadzór nad Spółką Celową, powołaną przez Skarb Państwa. Organ ten ma koordynować inwestycję.

 

ZOBACZ: Jakubiak: chcę, aby rachunek za odbudowę Pałacu Saskiego zapłacili Niemcy

 

Projekt zakłada, że całkowity koszt wyniesie 2 453 230 000 złotych. Odbudowa zostanie zrealizowana z budżetu państwa. Nie zakłada się wsparcia z budżetu samorządu terytorialnego. 

"Polska zamienia się w grupę rekonstrukcyjną"

Kwestia odbudowy Pałacu Saskiego budzi kontrowersje. Swój sprzeciw wyrażają politycy opozycji. 

 

- Nie należy odbudowywać Pałacu Saskiego. Mam wrażenie, że Polska w ostatnim czasie zamienia się w jakąś wielką grupę rekonstrukcyjną. Mamy wspaniałych architektów, stać nas na to, żeby zbudować coś spektakularnego, unikalnego, co nas odróżni od innych - mówił w programie "Punkt Widzenia" w Polsat News Robert Kwiatkowski, poseł Lewicy. 

 

Podczas dyskusji na sejmowej komisji kultury głos w sprawie odbudowy pałacu zabrała Hanna Gil-Piątek (Polska 2050).

 

- Ta specustawa właściwie anihiluje całe prawo budowlane, uzgodnienia z konserwatorem. Przewidziano też ograniczenie do minimum wszelkich procedur administracyjnych i zamiast uzgodnień są np. wydawane opinie. Brak uregulowanych stosunków własnościowych tutaj nie przeszkadza. W całej Polsce przeszkadza, a tutaj nie, bo się to po prostu automatycznie wyłącza jednym zapisem. Wyłączone będzie stosowanie zamówień publicznych, skrócona droga sądowa - wymieniała.

"Boję się, że będzie jak zawsze"

- Ta specustawa tak naprawdę odbiera warszawiakom i władzom miasta prawo decydowania o wielu rzeczach. To jest bardzo niebezpieczne, bo tutaj powinniśmy szukać jak największego porozumienia, a to pokazuje, że jest podjęta decyzja, a samorząd, warszawiacy nie są pytani, jak sobie wyobrażają swoje miasto - zwróciła uwagę Małgorzata Kidawa Błońska (Koalicja Obywatelska).

 

Jak dodała"odbudowując Pałac Saski, tak naprawdę niszczymy bardzo ważny symbol Warszawy, czyli Grób Nieznanego Żołnierza".

 

ZOBACZ: "Przedstawiliśmy swoje koncepcje, wątpliwości". Spotkanie ws. odbudowy Pałacu Saskiego

 

W jednym z ostatnich wywiadów prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski również odniósł się do planów odbudowy pałacu. 

 

- Mam do tego bardzo ostrożny i ambiwalentny stosunek. Jak zwykle PiS chce robić coś sam bez współpracy z miastem. Toczą się rozmowy, ale boję się, że będzie tak jak zawsze, czyli PiS zrobi swoje nie pytając się warszawianek i warszawiaków o zdanie" - powiedział  Trzaskowski.

 

Według niego lepiej byłoby gdyby rząd dopłacał do rozbudowy metra. - Albo żeby inwestować w rzeczy, które naprawdę są w Warszawie potrzebne - dodał.

Został tylko Grób Nieznanego Żołnierza

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

 

ZOBACZ: MSZ RFN: Będziemy śledzić projekt odbudowy Pałacu Saskiego

 

Prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu

dsk/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie