MSZ RFN: Będziemy śledzić projekt odbudowy Pałacu Saskiego

Polska
MSZ RFN: Będziemy śledzić projekt odbudowy Pałacu Saskiego
wikimedia/Konrad Brandel
Tak wyglądał Pałac Saski.

"Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt" - odpowiedział niemiecki MSZ, na pytanie czy RFN zamierza zapłacić za odbudowę celowo zniszczonego przez Niemców w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego. Decyzję o odbudowie ogłosił rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach Polskiego Ładu.

"Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt" - odpowiedział niemiecki MSZ pytany czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego.

 

ZOBACZ: Senat bez poprawek przyjął ustawę ratyfikacyjną dotyczącą Funduszu Odbudowy

 

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest jednym z punktów Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu na okres pocovidowy, który przedstawiły partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

 

- Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. My nie tylko o tym mówimy, ale ten proces już trwa - mówił wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

"Kwestia polskiej tożsamości"

- Odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych" - podkreślał prof. Gliński. - Pałac Saski był świadomie, już po Powstaniu Warszawskim wysadzony przez Niemców w celu zniszczenia polskiej kultury, unicestwienia nas jako wspólnoty kulturowej i politycznej. (...) Odbudowa Pałacu Saskiego jest w tym kontekście symbolem naszej niezłomności, symbolem odpowiedzialności za polski los i nadziei dla przyszłych pokoleń - mówił wicepremier.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Koszty działalności gospodarczej w Polsce będą niższe niż na Słowacji i w Niemczech

 

Z kolei w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na pytanie o odbudowę Pałacu Saskiego i reperacje wojenne od Niemiec odpowiedział, że "Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II Wojny Światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I Wojny Światowej".

 

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r., ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie