Chiny. Co najmniej 12 ofiar śmiertelnych powodzi. "Sytuacja jest fatalna"

Świat
Chiny. Co najmniej 12 ofiar śmiertelnych powodzi. "Sytuacja jest fatalna"
Reuters
We wtorek po południu w Zhengzhou odnotowano rekordowe wartości opadów

Co najmniej 12 osób zginęło w powodzi w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach - poinformowały w środę państwowe media, powołując się na lokalne władze. W bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 100 tysięcy ludzi.

Według agencji TASS, która także powołuje się na miejscowe władze, 12 osób zginęło w zalanym pociągu metra, po tym jak woda wdarła się do podziemnych tuneli.

 

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się dramatyczne nagrania z wnętrza wagonów, gdzie uwięzieni pasażerowie brodzili w wodzie po pas. Później poziom wody stopniowo się podnosił. Według dziennika "Xinjingbao" niektóre kobiety i dzieci mdlały.

 

 

W całym mieście ewakuowano w bezpieczne miejsca ponad 100 tysięcy osób, w tym około 600 pacjentów szpitala uniwersyteckiego.

 

ZOBACZ: Chiny. 8 ofiar zawalenia się hotelu w Suzhou, trwają poszukiwania 9 osób

 

Powódź praktycznie całkowicie sparaliżowała komunikację w Zhengzhou. Na miejscowym lotnisku odwołano blisko 300 lotów. Brak prądu spowodował, że zatrzymały się pociągi, m.in. metra.

Rekordowe opady

Według państwowych mediów od soboty do wtorku w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, spadło 617 mm deszczu, czyli prawie tyle, ile wynosi tam roczna średnia. We wtorek po południu odnotowano tam rekordowe wartości opadów zarówno na dobę, jak i na godzinę. Ulice miasta zamieniły się w rwące potoki.

 

"Takie ulewy zdarzają się w Zhengzhou raz na sto lat. Sytuacja jest fatalna" - ogłosił miejscowy sztab kryzysowy.

 

Państwowa telewizja poinformowała także o przerwaniu zapory na zbiorniku retencyjnym na południe od Zhengzhou. 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie