Słowenia chce budować drugi blok w elektrowni jądrowej w Krško

Świat
Słowenia chce budować drugi blok w elektrowni jądrowej w Krško
Wikimedia/Katja143

Elektrownia jądrowa w Krško działa od 1981 roku i odpowiada za ok. 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Słowenii. W poniedziałek minister energetyki Jernej Vrtovac ogłosił, że państwo to rozpoczyna procedurę budowy drugiego bloku atomowego, co pozwoli Słowenii osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.

"Naszą ambitną wizją jest osiągnięcie zerowej emisji netto lub neutralności klimatycznej Słowenii do 2050 roku. Decyzja w sprawie JEK2 jest zgodna z europejskim planem rozwoju energetyki, który jest zawarty w pakiecie »Fit for 55«. Dzięki niemu zjednoczona Europa zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Ambitne, ale moim zdaniem wykonalne, oczywiście pod warunkiem, że skutecznie i przejrzyście wdrożymy politykę na szczeblu krajowym". Na Facebooku napisał minister energetyki Słowenii Jernej Vrtovec.

 

Zdaniem ministra infrastruktury Jerneja Vrtovaca nie jest to ostateczna decyzja, ale pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia postępowania.

 

ZOBACZ: Hydrolog: Niemcy zostały ostrzeżone przed powodziami cztery dni wcześniej. "Coś poszło nie tak"

 

Jak podał minister Vrtovec, całkowita moc elektryczna wyniesie około 1100 MW, roczna produkcja energii elektrycznej nieco poniżej 9000 GWh a żywotność 60 lat.

​​"Gospodarka paliw kopalnych osiągnęła swoje granice"

"Zgadzam się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która podczas prezentacji planu powiedziała, że ​​»gospodarka paliw kopalnych osiągnęła swoje granice«. W harmonii z odnawialnymi źródłami energii energia jądrowa może wnieść kluczowy wkład w efektywność transformacji elektroenergetycznej Słowenii w kierunku niskoemisyjnego, a jednocześnie solidność systemu elektroenergetycznego, a tym samym w stałą dostępność energii elektrycznej" - pisał w dalszej części postu minister Vrtovac.

 

 

Zgodnie z przyjętą niedawno rezolucją w sprawie długoterminowej strategii klimatycznej Słowenii do 2050 roku, kraj planuje długoterminowe wykorzystanie energii jądrowej. W ten sposób chce osiągnąć neutralność klimatyczną i zerową emisję netto do 2050 roku.

 

ZOBACZ: Głogoczów. Krajobraz po powodzi [WIDEO]

 

Jak napisał na Twitterze minister, "ta decyzja przybliża kraj do osiągnięcia niezależności energetycznej i zero emisyjności gospodarki".

 

 

Elektrownia Krško

Elektrownia jądrowa Krško oficjalnie została uruchomiona w 1981 roku. Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku Słowenia i Chorwacja musiały uzgodnić zasady korzystania z elektrowni. Przez pewien czas Słowenia odcięła dostawy do Chorwacji, by ostatecznie w 2003 roku zawrzeć porozumienie. Ustalono w niej, że każdy kraj ma prawo do połowy produkowanej energii.

 

Elektrownia odpowiada obecnie za ok. 40 proc. zapotrzebowania na prąd w Słowenii.

wys/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie