Głogoczów. Krajobraz po powodzi [WIDEO]

Polska
Głogoczów. Krajobraz po powodzi [WIDEO]
Polsat News
Zalany budynek szkoły w Głogoczowie.

W małopolskim Głogoczowie trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat po sobotniej powodzi błyskawicznej. W okolicy woda zalała kilka miejscowości, ale to Głogoczów ucierpiał najbardziej.

Po sobotnich ulewach w Małopolsce, najtrudniejsza sytuacja była na terenie powiatu myślenickiego. W Głogoczowie z zalanych pięciu domów ewakuowano 14 mieszkańców.

 

W wielu miejscach na terenie powiatu myślenickiego na drogach lokalnych, powiatowych, ale i na posesjach występuje muł, rumosz skalny i błoto naniesione w czasie powodzi. Z posesji trzeba usuwać go ręcznie.

Domy zalane do pierwszego piętra

W niedzielę strażacy przez kilkanaście godzin odpompowywali zalane centrum Głogoczowa. W Głogoczowie i sąsiednich Krzyszkowicach podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków a 10 domów zostało całkowicie zalanych. Niektóre nawet do wysokości pierwszego piętra. W sumie ewakuowano 18 mieszkańców, którzy najczęściej znajdywali zastępcze lokum u rodzin, a niektórzy przenieśli się na wyższe kondygnacje, ponieważ nie chcieli opuszczać swoich domów.

 

W gminie Myślenice zostały uszkodzone trzy mosty, z których jeden został całkowicie zamknięty. Ponadto została zalana oczyszczalnia ścieków w Krzyszkowicach zniszczonych jest wiele fragmentów dróg oraz przepusty. W poniedziałek inspektorzy szacują szkody w mieniu komunalnym oraz prywatnym.

 

Na konto gminy trafiło 192 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc doraźną dla poszkodowanych. Część zapomóg do 6 tys. zł trafiło do najbardziej poszkodowanych mieszkańców. W usuwaniu popowodziowych szkód pomagają strażacy z PSP i OSP oraz Wojska Obrony Terytorialnej. 

"Zrobimy wszystko, by szybko usunąć straty"

Jak powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, żywioł najbardziej dotknął: Sułkowice, Myślenice, Tokarnię oraz Głogoczów.

 

WIDEO: Głogoczów. Krajobraz po powodzi

 

- Zrobimy wszystko, by te straty, które się tu pojawiły, zostały jak najszybciej usunięte; pomoc bezpośrednia już dotarła na konto tu w powiecie, w gminie Myślenice - powiedział w niedzielę w Głogoczowie premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki ws. powodzi w Niemczech: zaoferowałem Angeli Merkel pomoc

 

Obejrzeliśmy ogromne straty, których doznali mieszkańcy, także w pobliskich Krzyszkowicach i w całym powiecie myślenickim, duże straty związane z bardzo gwałtowną ulewą. 100 milimetrów na metr kwadratowy w bardzo krótkim czasie doprowadziło do tego, ze właściwie ta niewielka rzeczka, potok, potoczek, (...) przelała wały trzymetrowe - powiedział szef rządu w Głogoczowie.

 

Podkreślił, że w wyniku gwałtownej powodzi zalanych zostało kilka gospodarstw, na szczęście nikomu nic się nie stało. Premier zaznaczył, że "wszystkie służby tutaj stanęły na wysokości zadania".

laf/ml/ / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie