Szkoci krytykują Google za wskazywanie "potencjalnie zabójczych" tras

Technologie
Szkoci krytykują Google za wskazywanie "potencjalnie zabójczych" tras
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/deepanker70
Według wspinaczy Google Maps prowadzi niebezpiecznymi trasami na różne szczyty w Szkocji

Szkockie organizacje wspinaczki górskiej krytykują firmę Google za wskazywanie turystom niebezpiecznych, "potencjalnie zabójczych" szlaków na szczyt Ben Nevis oraz inne góry - poinformował w piątek "The Guardian".

Heather Morning z Mountaneering Scotland powiedziała, że trasy, które proponuje aplikacja, mogą być trudne nawet dla doświadczonych wspinaczy. "Kiedy wpisze się »Ben Nevis« i kliknie w ikonkę przedstawiającą samochód, wyświetla się droga prowadząca do parkingu w Glen Nevis, a następnie pojawi się kropkowana trasa kierująca na szczyt góry. Nawet najbardziej wykwalifikowani wspinacze mieliby problem z tą trasą. Prowadzi ona przez bardzo strome, skaliste i wręcz pozbawione dróg tereny, po których ciężko się przemieszczać nawet przy dobrej widoczności. Jeśli pojawią się nisko zawieszone chmury oraz zacznie padać, proponowana przez Google trasa może być potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna" - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Francja. Google ukarany grzywną 500 mln euro

 

Jak poinformował dziennik, Google Maps prowadzi niebezpiecznymi trasami także na inne szczyty w Szkocji. Sugerowana przez system trasa po skalistej górze An Teallach kieruje turystów do celu przez klif.

Apel do Google'a

Organizacje Mountaneering Scotland oraz John Muir Trust powiedziały w rozmowie z "Guardianem", że apelowały do firmy Google, żeby konsultowała wyznaczanie tras z nimi, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi. Polecili, żeby wspinacze sprawdzali trasy na mapach oraz rozmawiali z lokalnymi przewodnikami.

 

Rzeczniczka Google'a powiedziała dziennikowi, że firma wyjaśnia "problem z trasami na Ben Nevis". Zachęciła także lokalne organizacje do dostarczania informacji geograficznych o drogach i trasach przez narzędzie do przesyłania danych geograficznych.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie