Francja. Google ukarany grzywną 500 mln euro

Świat
Francja. Google ukarany grzywną 500 mln euro
Flickr/Neon Tommy/zdjęcia ilustracyjne
Google ukarany grzywną 500 mln euro, to nie jedyna grzywna nałożona na koncern

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował we wtorek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 500 mln euro za brak negocjacji "w dobrej wierze" z wydawcami prasy w sprawie wynagrodzenia należnego wydawcom za reprodukcję ich treści.

Urząd nakazał również firmie Google "przedstawić ofertę wynagrodzenia za bieżące wykorzystanie ich chronionych treści" wydawcom i agencjom informacyjnym, pod groźbą "kary grzywny do 900 tys. euro za każdy dzień zwłoki", a co najmniej 300 tys. euro - podaje agencja AFP.

 

- Jest to największa grzywna, jaką kiedykolwiek nałożył Urząd Ochrony Konkurencji za niewykonanie jednej z jego decyzji - powiedziała szefowa urzędu Isabelle De Silva, przedstawiając decyzję mediom.

 

ZOBACZ: ONZ alarmuje, że poziom głodu na świecie "wzrósł dramatycznie"

 

- Chcieliśmy podkreślić wagę naruszeń zobowiązań przez Google – wyjaśniła De Silva. Google nadal "wydaje się nie akceptować prawa" tworzącego prawa pokrewne, ale - jak zaznaczyła - "nie do operatora należy odrzucanie prawa".

Google odpowiada

- Jesteśmy bardzo rozczarowani tą decyzją, ponieważ przez cały okres negocjacji działaliśmy w dobrej wierze. Ta grzywna nie odzwierciedla podjętych wysiłków ani rzeczywistości korzystania z treści wiadomości na naszej platformie - powiedział agencji AFP rzecznik Google.

 

- Decyzja ta dotyczy głównie negocjacji, które miały miejsce między majem a wrześniem 2020 r. Od tego czasu kontynuujemy współpracę z wydawcami i agencjami informacyjnymi, aby znaleźć wspólną płaszczyznę – tłumaczył rzecznik.

 

Decyzja francuskiego Urzędu Ochrony Konkurencji była oczekiwana z niecierpliwością; jest to bowiem pierwsza decyzja podjęta przez organ regulacyjny w sprawie praw pokrewnych, w następstwie przepisów europejskich wprowadzonych w 2019 roku, które Francja jako pierwsza transponowała do swego prawa krajowego - zwraca uwagę AFP.

UE nakłada ponad 8 mld dolarów kary

Google był już wcześniej karany wysokimi grzywnami.

 

W 2017 roku Komisja Europejska nałożyła zaś na Google 2,7 mld dolarów kary w sprawie dotyczącej wyświetlania wyszukiwań ofert sklepów internetowych. Natomiast w lipcu 2018 roku Google zostało ukarane kolejną karą w wysokości 5 mld dolarów, gdyż koncern nadużywał swojej pozycji dominującej w związku z systemem operacyjnym Android. 

 

ZOBACZ: Ten nowatorski plastik samodzielnie rozpada się w ciągu tygodnia

 

W 2019 r. Komisja Europejska nałożyła kolejne 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w sektorze reklam internetowych. 

 

Włoski urząd do spraw konkurencji nałożył karę 100 mln euro, na Google, za to, że wyłączył dla systemu Android konkurencyjną aplikację na smartfony oferującej ładowanie pojazdów elektrycznych.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie