Afganistan. Zginął Danisz Siddiki. Był laureatem nagrody Pulitzera

Świat
Afganistan. Zginął Danisz Siddiki. Był laureatem nagrody Pulitzera
Twitter/Danisz Siddiki
Siddiki należał do ekipy fotograficznej Agencji Reutera, która zdobyła nagrodę Pulitzera w 2018 roku.

Nagrodzony Pulitzerem fotoreporter Agencji Reutera, Danisz Siddiki, zginął w piątek w Afganistanie, gdzie relacjonował walki między afgańskimi siłami bezpieczeństwa a talibami w pobliżu przejścia granicznego z Pakistanem - podała Agencja Reutera, powołując się na afgańskiego dowódcę.

Afgańskie siły specjalne walczyły o odzyskanie głównego placu w Spin Boldak, kiedy Siddiki i starszy rangą członek sił bezpieczeństwa zginęli z rąk talibów.

 

ZOBACZ: Afganistan. Po 20 latach wojska USA opuszczają bazę Bagram

 

Siddiki od początku tego tygodnia zainstalował się jako dziennikarz przy afgańskich siłach specjalnych w prowincji Kandahar na południu Afganistanu i relacjonował walki między afgańskimi komandosami i talibskimi bojownikami.

"Wybitny dziennikarz"

"Pilnie poszukujemy więcej informacji (na temat okoliczności śmierci), współpracując z władzami w regionie" - przekazali w oświadczeniu prezes Agencji Reutera Michael Friedenberg i redaktor naczelna Alessandra Galloni.

 

ZOBACZ: Rosja: rozmowy z talibami niezbędne z powodu sytuacji na granicy afgańsko-tadżyckiej

 

- "Danisz był wybitnym dziennikarzem, oddanym mężem i ojcem, a także bardzo lubianym kolegą. Nasze myśli są z jego rodziną w tym strasznym czasie".

 

Siddiki przekazał wcześniej w piątek Agencji Reutera, że został ranny w ramię podczas relacjonowania starć. Został opatrzony i wracał do zdrowia, gdy talibscy bojownicy wycofali się z walk w Spin Boldak.

Kim był Siddiki?

Siddiki rozmawiał z właścicielami sklepów, gdy talibowie ponownie zaatakowali - przekazał afgański dowódca.

 

Agencja podaje, że nie była w stanie sprawdzić w niezależnych źródłach szczegółów dotyczących wznowienia walk opisanych przez afgańskiego wojskowego, który zastrzegł anonimowość do czasu wydania oświadczenia przez afgańskie ministerstwo obrony.

 

Siddiki należał do ekipy fotograficznej Agencji Reutera, która zdobyła nagrodę Pulitzera w 2018 r. za dokumentowanie kryzysu uchodźców Rohingja - mniejszości muzułmańskiej z Birmy. Danisz Siddiki był fotografem agencji od 2010 r.; relacjonował wojny w Afganistanie i Iraku, kryzys Rohingjów, protesty w Hongkongu i trzęsienie ziemi w Nepalu.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie