Afganistan. Po 20 latach wojska USA opuszczają bazę Bagram

Świat
Afganistan. Po 20 latach wojska USA opuszczają bazę Bagram
PAP/EPA/JALIL REZAYEE

Po prawie 20 latach wojska USA opuszczają Bagram, najważniejszą bazę wojskową misji NATO w Afganistanie - podała w piątek agencja Associated Press.

Wojska były wycofywane z bazy partiami, w piątek opuścił ją ostatni amerykański żołnierz. Wojska USA znalazły się w Afganistanie po zamachach terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku.

 

Bazę przejmie armia afgańska

Baza lotnicza Bagram znajduje się godzinę jazdy samochodem od stolicy Afganistanu, Kabulu, i jest jedną z największych baz sił międzynarodowych w tym kraju. Znajduje się tam jedno z głównych lotnisk, a także więzienie. W bazie stacjonowały głównie wojska amerykańskie.

 

Rząd afgański zapowiedział przekazanie bazy armii afgańskiej wraz z całym sprzętem o wartości 1 miliarda dolarów. Lotnisko Bagram było największą bazą lotniczą armii amerykańskiej w Afganistanie w ciągu ostatnich 20 lat. USA rozpoczęły wycofywanie się 1 maja.

 

 

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostawało 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym 12 tys. z USA. Zajmowali się szkoleniem i wspieraniem armii afgańskiej walczącej z talibami.

wys/prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie