Rosja: rozmowy z talibami niezbędne z powodu sytuacji na granicy afgańsko-tadżyckiej

Świat
Rosja: rozmowy z talibami niezbędne z powodu sytuacji na granicy afgańsko-tadżyckiej
PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI/zdjęcie ilustracyjne
Posterunek afgańskiej armii w prowincji Laghman

Rozmowy z przedstawicielami talibów są niezbędne ze względu na rozwój sytuacji w Afganistanie i na granicy tego kraju z Tadżykistanem - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według MSZ Rosji talibowie kontrolują ponad dwie trzecie tej granicy.

Na codziennym briefingu dla prasy rzecznik Władimira Putina potwierdził, że prezydent Rosji wie o prowadzonych rozmowach z talibami. Ich delegacja przeprowadziła dzień wcześniej konsultacje w Moskwie. Rosja uznała niegdyś talibów za organizację terrorystyczną i ruch ten jest zabroniony na terytorium Rosji.

 

- Negocjacje są niezbędne na tle rozwoju napiętej sytuacji w Afganistanie i rozwoju sytuacji na granicy Afganistanu i Tadżykistanu - tłumaczy Pieskow.

Czy Rosja uzna talibów?

Na pytanie, czy Moskwa uzna talibów, jeśli przejmą oni kontrolę nad całym terytorium Afganistanu, rzecznik Kremla odparł, że takie hipotetyczne rozważania są "raczej nie na miejscu".

 

ZOBACZ: Wypadek pociągu w Alpach. Jeden z wagonów wpadł do rzeki

 

W Moskwie znajduje się delegacja, która - jak podała agencja TASS - reprezentuje biuro polityczne talibów w Katarze. Spotkał się z nią w czwartek przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Afganistanu Zamir Kabułow. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że talibowie kontrolują obecnie dwie trzecie granicy z Tadżykistanem i Rosja jest zaniepokojona narastaniem napięć na tej granicy.

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie