Holandia. Kluby nocne i dyskoteki ponownie się zamykają

Świat
Holandia. Kluby nocne i dyskoteki ponownie się zamykają
Pixabay/Free-Photos

Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem wśród młodych Holendrów część klubów nocnych i dyskotek w Niderlandach ponownie się zamyka. Właściciele obawiają się zakażeń wśród personelu.

Dwa tygodnie temu zniesiono w Holandii prawie wszystkie obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią Covid-19. Warunkiem wstępu do klubów nocnych i dyskotek jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

 

Media informowały jednak o sytuacjach, kiedy młodzi ludzie byli wpuszczani bez ważnego badania. Prawie jedna trzecia spośród 600 nastolatków, bawiących się w ubiegłym tygodniu w dyskotece w Enschede, zaraziło się koronawirusem.

 

ZOBACZ: Holandia. Więcej testów i więcej zakażeń wśród młodzieży

 

Od tygodnia w Niderlandach gwałtownie rośnie liczba zakażeń, szczególnie wśród ludzi młodych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował w czwartek, że dzień wcześniej odnotowano aż 3600 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa.

 

- Bardzo duża część pozytywnych wyników pochodzi z grupy 18-30 lat. W najwyższych grupach wiekowych, od 50 lat, nie widzimy wzrostu, co oznacza, że szczepienia działają - informował w środę parlamentarzystów Jaap van Dissel, dyrektor RIVM.

 

Niepokojąco wygląda sytuacja w Amsterdamie. Liczba nowych infekcji podwoiła się w ostatnim tygodniu - od 28 czerwca do 4 lipca. 672 osoby uzyskały pozytywny wynik testu, w porównaniu do 274 infekcji tydzień wcześniej.

"Nie odważę się zaryzykować"

Właściciel amsterdamskiego klubu NYX zapowiedział w czwartek, że w ten weekend dyskoteka nie zostanie otwarta. - Robimy wszystko zgodnie z zasadami. Ale po prostu nie odważę się zaryzykować - powiedział Rob de Jong, cytowany przez stołeczny dziennik "Het Parool".

 

Podobną decyzję podjął właściciel sąsiedniego baru Exit. Także cztery kafejki w strefie rozrywki w Groningen będą zamknięte na czas nieokreślony - informuje telewizja RTV Noord.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie