Holandia. Więcej testów i więcej zakażeń wśród młodzieży

Świat
Holandia. Więcej testów i więcej zakażeń wśród młodzieży
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Od ubiegłego tygodnia w Holandii otwarte są kluby i dyskoteki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem wstępu jest okazanie negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19

W Holandii rośnie liczba zakażeń koronawirusem wśród ludzi młodych. Wynika to ze zwiększonej liczby wykonywanych testów, bowiem negatywny rezultat jest niezbędny, aby wejść do klubu nocnego czy dyskoteki. Tylko w ostatni weekend przetestowano 300 tys. osób.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) kolejny dzień z rzędu informuje o wzroście infekcji koronawirusem. W niedzielę było 1239 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Rośnie także średnia liczba pozytywnych testów: w ciągu ostatnich siedmiu dni rejestrowano 843 pozytywne testy dziennie; to o 36 proc. więcej niż tydzień wcześniej.

 

Jednocześnie spada liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19. Spada także liczba chorych na koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich obecnie 102.

Test biletem do klubu 

Eksperci tłumaczą ten paradoks zwiększoną liczbą testów wśród ludzi młodych. Tylko w ten weekend - łącznie z piątkiem - przetestowano 300 tys. osób. "Wykonujemy więcej testów, a więc wychwytujemy po prostu więcej zakażeń" – tłumaczył portalowi NOS immunolog Dimitri Diawatopulos.

 

Od ubiegłego tygodnia w Holandii otwarte są kluby i dyskoteki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem wstępu jest okazanie negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19.

 

ZOBACZ: Tajlandia. Prawie 4 tys. nowych przypadków COVID-19. Liczne obostrzenia

 

Rząd sfinansował 95 lokali, w których można wykonać bezpłatny szybki test antygenowy. Według mediów głownie korzystają z nich ludzie młodzi.

 

W poniedziałek dziennik "Tubantia" poinformował o wzroście osób zarażonych w ubiegłym tygodniu koronawirusem w dyskotece w Enschede na wschodzie Holandii. Początkowo informowano o 60 zakażonych; teraz ich liczba wzrosła do 165. W dyskotece bawiło się 600 nastolatków.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie