Holandia. Pomylili szczepionki, teraz przepraszają. AstraZeneca zamiast Moderny

Świat
Holandia. Pomylili szczepionki, teraz przepraszają. AstraZeneca zamiast Moderny
Zdjęcie ilustracyjne. Pixaba7y/whitesession
W sobotę w Groningen przez pomyłkę 20 osobom podano niewłaściwy preparat

Po raz pierwszy od dwóch tygodni liczba osób zakażonych koronawirusem w Holandii przekroczyła 1000. W sobotę zarejestrowano 1146 nowych infekcji. W Groningen przez pomyłkę zaszczepiono 20 osób preparatem firmy AstraZeneca zamiast Moderny.

Dane udostępnione w niedzielę przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) wskazują na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Holandii. Liczba zakażeń w sobotę była ponad dwukrotnie większa niż tydzień temu, kiedy RIVM zgłosił 556 nowych infekcji.

 

"To czwarty dzień z rzędu, kiedy rośnie liczba zachorowań" - sprecyzował instytut. Średnia liczba infekcji w ciągu ostatnich siedmiu dni wynosi obecnie 740, w porównaniu do 651 w ostatnią sobotę.

 

ZOBACZ: Holandia: większość nowych zakażonych niezaszczepiona

 

Najwięcej pozytywnych testów na koronawirusa zgłoszono w sobotę w Amsterdamie (89) oraz w Rotterdamie (77).

 

Jednocześnie spada liczba pacjentów z Covid-19 w szpitalach. W sobotę było ich 230, a dzień wcześniej 248. Spada także liczba chorych na koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich obecnie 102.

Pomyłka w Groningen

Przychodnia publiczna GGD w Groningen poinformowała, że w sobotę przez pomyłkę 20 osobom podano preparat AstraZeneki zamiast Moderny.

 

"Bardzo żałujemy tego zdarzenia i podjęliśmy środki, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości. Poinformowaliśmy o tym lekarzy rodzinnych osób, którym pomyłkowo podaliśmy preparat AstraZeneki" - głosi oświadczenie przygodni.

an/hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie