Tokio. Igrzyska jednak bez kibiców? "Jesteśmy na to przygotowani"

Świat
Tokio. Igrzyska jednak bez kibiców? "Jesteśmy na to przygotowani"
Facebook/Tokyo2020/Uta Mukuo
Igrzyska miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przełożono je o 12 miesięcy.

Organizatorzy rozpoczynających się 23 lipca igrzysk olimpijskich w Tokio wprowadzą zakaz wstępu dla kibiców na wieczorne zawody podczas tej imprezy - poinformowała gazeta "Yomiuri". Spotkanie, na którym przedyskutowana będzie ta kwestia, zaplanowano na 8 lipca.

Z powodu pandemii COVID-19 już wcześniej zdecydowano, że w igrzyskach nie będą mogli uczestniczyć kibice spoza Japonii. Nie jest też wcale pewne, że na areny będą mieli wstęp lokalni fani sportu.

 

ZOBACZ: Igrzyska w Tokio. Zakaz sprzedaży alkoholu na obiektach sportowych


- Zamknięcie drzwi dla kibiców będzie opcją do rozważenia, jeśli sytuacja związana z koronawirusem będzie się pogarszać - powiedziała gubernator Tokio Yuriko Koike.

 

Na razie, według "Yomiuri", organizatorzy skłaniają się ku wykluczeniu kibiców z zawodów wieczornych oraz z konkurencji cieszących się największą popularnością.

Japończycy chcą przełożenia

Igrzyska miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przełożono je o 12 miesięcy. Jak pokazują rozmaite sondaże, większość Japończyków opowiada się za ponowną zmianą terminu lub odwołaniem imprezy.

 

ZOBACZ: Igrzyska olimpijskie. Pierwsza transpłciowa kobieta wystąpi w Tokio

 

Minister odpowiedzialna za przygotowania do olimpiady Tamayo Marukawa zapowiedziała, że 8 lipca dojdzie do spotkania gubernator Tokio, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i szefa Komitetu Organizacyjnego.

 

W niektórych częściach Japonii, w tym w Tokio, do 11 lipca mają obowiązywać liczne obostrzenia w codziennym funkcjonowaniu. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja o ewentualnym przedłużeniu tych ograniczeń.

Apel o zrozumienie

Stojąca na czele Komitetu Organizacyjnego Seiko Hashimoto zaapelowała do mieszkańców i uczestników igrzysk o zrozumienie dla rygorystycznych zasad podczas imprezy.

 

- Komitet Organizacyjny przygotowany jest również na opcję igrzysk bez kibiców w ogóle - podkreśliła.

 

Koike oszacowała, że do stolicy Japonii z powodu igrzysk przyjedzie ok. 40 tysięcy osób

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie