Igrzyska w Tokio. Pierwszy przypadek koronawirusa na sztafecie z ogniem olimpijskim

Świat
Igrzyska w Tokio. Pierwszy przypadek koronawirusa na sztafecie z ogniem olimpijskim
Zdj. ilustracyjne, fot. Tokyo2020
W Japonii szerzy się bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa N501Y, a władze przygotowują się do ogłoszenia kolejnego stanu wyjątkowego w niektórych miastach

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio zgłosili w czwartek pierwsze zakażenie koronawirusem, do jakiego doszło w czasie sztafety z ogniem olimpijskim. Z powodu nawrotu pandemii Covid-19 odwołano tymczasem planowaną na jesień wystawę motoryzacyjną Tokyo Motor Show.

Tokijski komitet organizacyjny ogłosił wykrycie zakażenia koronawirusem u 30-letniego policjanta, który 17 kwietnia w prefekturze Kanagawa kierował ruchem ulicznym, gdy zmierzała tamtędy sztafeta z ogniem olimpijskim. To pierwsza potwierdzona infekcja wiązana z tym wydarzeniem.

 

Według urzędników policjant miał na sobie maseczkę ochronną, przestrzegał zasad dystansowania społecznego i innych zaleceń przeciwepidemicznych. Organizatorzy zapewniają, że ten przypadek nie wpłynie na dalszy bieg sztafety – podała agencja AP.

 

ZOBACZ: "Lancet": Covid-19 przenosi się głównie przez powietrze

 

Japonia mierzy się z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W kraju szerzy się bardziej zaraźliwy wariant N501Y, a władze przygotowują się do ogłoszenia kolejnego, trzeciego już stanu wyjątkowego m.in. w Tokio i Osace, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

 

Nie będzie wystawy Tokyo Motor Show

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oświadczył w środę, że jeśli nawet Tokio zostanie ponownie objęte stanem wyjątkowym, nie będzie to miało wpływu na Igrzyska – przekazał japoński dziennik "Asahi Shimbun".

 

Poprzednie stany wyjątkowe wiązały się z zaleceniami wcześniejszego zamykania barów i restauracji oraz przechodzenia na pracę zdalną w biurach.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 22 kwietnia

 

Tymczasem organizatorzy wystawy motoryzacyjnej Tokyo Motor Show ogłosili w czwartek decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji imprezy w związku z najnowszym nawrotem pandemii. Wystawa odbywa się co dwa lata od 1954 roku i została odwołana po raz pierwszy w swojej historii – podkreśla agencja Kyodo.

 

- Zdecydowaliśmy się odwołać wystawę samochodów, ponieważ zaoferowanie głównych punktów programu w bezpiecznym środowisku wydaje się trudne – oświadczył przewodniczący Japońskiego Związku Producentów Samochodów, a jednocześnie prezes koncernu Toyota Motor Corp., Akio Toyoda.

wka / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie