Igrzyska olimpijskie. Pierwsza transpłciowa kobieta wystąpi w Tokio

Świat
Igrzyska olimpijskie. Pierwsza transpłciowa kobieta wystąpi w Tokio
YouTube/WeightLifting World
Laurel Hubbard będzie pierwszą w historii transpłciową sportsmenką, która wystąpi na igrzyskach

Laurel Hubbard będzie pierwszą w historii transpłciową olimpijką, która wystąpi na igrzyskach. W 2013 roku Nowozelandka dokonała korekty płci. Wcześniej rywalizowała z mężczyznami.

Nowozelandzka sztangistka, która urodziła się jako mężczyzna, będzie rywalizować na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 43-latka wystąpi w kategorii superciężkiej kobiet (powyżej 87 kg). Hubbard zakwalifikowała się do turnieju po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski obniżył wymagania kwalifikacyjne ze względu na pandemię. 

 

Wcześniej Nowozelandka startowała w oficjalnych zawodach jako Gavin Hubbard, a w 2013 roku dokonała korekty płci. Wcześniej była rekordzistką Nowej Zelandii w kategorii juniorów. Już po tranzycji, w 2017 wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata. W 2019 roku zdobyła dwa złote medale Igrzysk Pacyfiku, a rok później triumfowała w Pucharze Świata w Rzymie. 

 

Kluczowy poziom testosteronu

- Jestem wdzięczna i pełna pokory z powodu życzliwości i wsparcia, jakich udzieliło mi tak wielu Nowozelandczyków – powiedziała Hubbard w komunikacie MKOl-u cytowanym przez BBC. 

 

Zakwalifikowanie Hubbard do startu w kategorii kobiet wywoływało sporo kontrowersji. 

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski po nowelizacji przepisów w 2015 roku pozwala startować w kategorii kobiecej sportowcom transpłciowym, u których poziom testosteronu nie przekracza określonej przez MKOl normy.

dsk/zdr / polsatnews.pl / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie