Sinice w Zatoce Gdańskiej. Eksperci zalecają zakaz kąpieli

Polska
Sinice w Zatoce Gdańskiej. Eksperci zalecają zakaz kąpieli
Polsat News
W sumie zamknięto 11 kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską.

W ciągu jednej doby drastycznie pogorszyła się sytuacja sanitarna nad Zatoką Gdańską. Zakwit sinic zaobserwowano w wodzie z 11 kąpielisk w rejonie Trójmiasta i jego pobliżu. 8 takich miejsc jest na plażach w Sopocie. Zanieczyszczona woda nie nadaje się do kąpieli, a eksperci ostrzegają, że jej połknięcie może spowodować dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował w środę rano na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Według GIS zakwit sinic odnotowano w woj. pomorskim na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie w powiecie nowodworskim przy zejściu od strony ul. Morskiej.

Nagły zakwit sinic nad Zatoką Gdańską

W sumie zamknięto 11 kąpielisk.

 

Zmiana jest nagła, bo jeszcze we wtorek GIS informował, że we wszystkich kąpieliskach nad Zatoką Gdańską woda była czysta i nadawała się do kąpieli. Do wtorku rano służby sanitarne nie stwierdziły w wodzie z kąpielisk sinic, które w okresie letnim często zakwitają w toni.

 

Już kilka godzin później, we wtorek po południu, Sanepid poinformował, że sytuacja sanitarna uległa pogorszeniu.

 

ZOBACZ: Plaga sinic rozprzestrzenia się. Zamknięto kolejne kąpieliska

 

Sinice pojawiły się w wodzie w trzech miejscach kąpieli: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim. Władze natychmiast wydały zakaz kąpieli w tych miejscach i zostały one zamknięte.

 

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody.

Zakwity trudne do przewidzenia

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

 

Jak wyjaśnia Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz.

 

ZOBACZ: Wyhodowano sinice w warunkach przypominających klimat na Marsie

 

Dlatego nie da się ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.

 

Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

Po kąpieli biegunka i ból brzucha

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

 

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni i tworzyć tam kożuchy. Przypominają wówczas rozlaną farbę, rodzaj galaretki lub płatki pływające po powierzchni wody.

 

ZOBACZ: Chlorowana woda z basenów znacznie obniża ryzyko transmisji koronawirusa. Nowe badania

 

Jak podkreśla Sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

 

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

 

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie