Wyhodowano sinice w warunkach przypominających klimat na Marsie

Technologie
Wyhodowano sinice w warunkach przypominających klimat na Marsie
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Cyjanobakterie przetrwały i wzrastały w laboratoryjnych komorach, w których stworzono atmosferę podobną do tej, jaka panuje na Marsie

Niemieccy naukowcy wyhodowali niebiesko-zielone sinice w warunkach sztucznie stworzonego klimatu przypominającego ten panujący na Marsie. W eksperymencie użyto także minerałów, z których stworzono "marsjański pył".

Badacze podkreślają, że sinice te są prokariotami, czyli prostymi formami organizmów, które mogą wytwarzać tlen.

 

ZOBACZ: Oto pierwsza kolorowa panorama miejsca lądowania łazika Perseverance na Marsie

 

W środowisku naukowym dominuje pogląd, że 2,4 miliarda lat temu sinice przyczyniły się do powstania życia na Ziemi. Miało to nastapić w trakcie "sinicowego boomu", gdy wprowadziły do atmosfery duże ilości tlenu.

 

 

Naukowcy zastanawiają się teraz, czy podobny efekt można przy ich pomocy osiągnąć także na innych planetach, np. na beztlenowym Marsie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, uczeni z Centrum Stosowanych Technologii Kosmicznych i Mikrograwitacji na Uniwersytecie w Bremie skonstruowali fotobioreaktor, w którego komorach stworzono warunki atmosferyczne zbliżone do tych, jakie panują na Czerwonej Planecie.

 

Przetrwały w trudnych warunkach

 

Na Marsie ciśnienie atmosferyczne jest niższe o 99 procent od tego, jakie występuje na Ziemi. Badacze zdecydowali się hodować bakterie w laboratorium, w którym utrzymywano ciśnienie na poziomie 10 procent ziemskiego. Następnie wtłoczyli do komór mieszaninę gazów występujących w atmosferze Czerwonej Planety. Użyto także minerałów, z których stworzono "marsjański pył".

 

ZOBACZ: Zobaczcie spektakularny film z momentu lądowania nowego łazika na Marsie [FILM]

 

Okazało się, że cyjanobakterie są w stanie przetrwać i wzrastać w takich warunkach. - W tych warunkach zachowały zdolność do wzrostu w wodzie zawierającej tylko pył podobny do marsjańskiego - powiedział astrobiolog Cyprien Verseux. - Badanie pokazało, że mogą wykorzystywać gazy dostępne w marsjańskiej atmosferze przy niskim ciśnieniu całkowitym, jako źródło węgla i azotu - dodał naukowiec.

 

 

Uczeni wyhodowali także bakterię Escherichia coli na wysuszonym ekstrakcie tych cyjanobakterii. Udowodniło to, że sinice są w stanie, również w trudnych warunkach pomóc przy hodowli innych mikroorganizmów. - Mogą być wykorzystywane do karmienia innych drobnoustrojów. Może to pomóc w przypadku długoterminowych misji na Marsa - twierdzi Verseux.

 

Badacze podkreślają, że to dopiero początek prac naukowych nad sinicami i możliwością ich wykorzystania w kosmosie i na innych planetach. Zapowiadają, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone kolejne eksperymenty, podczas których będą sztucznie symulowali ich zachowanie w atmosferze Marsa. 

rsr/ news18.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie