Chlorowana woda z basenów znacznie obniża ryzyko transmisji koronawirusa. Nowe badania

Polska
Chlorowana woda z basenów znacznie obniża ryzyko transmisji koronawirusa. Nowe badania
commons.m.wikimedia.org/SStammers/CC BY-SA 4.0
Naukowcy twierdzą, że chlorowana woda z basenu może zniszczyć wirusa wywołującego COVID-19 w zaledwie 30 sekund.

Ryzyko transmisji koronawirusa z wody w basenie jest niskie - odkryli naukowcy z Imperial College London. Wirusolodzy zbadali wpływ wody o różnym stężeniu chloru na wirusa SARS-CoV-2. Okazało się, że po zmieszaniu z wodą basenową patogen nie jest już zaraźliwy. - To fantastyczna wiadomość - powiedziała Jane Nickerson ze Swim England, organu zarządzającego sportami wodnymi w Wielkiej Brytanii.

Wirusolodzy z Imperial College London zbadali wpływ różnych stężeń chloru w wodzie na wirusa SARS-CoV-2. Z ich badań wynika, że chlorowana woda w basenie może zniszczyć wirusa wywołującego COVID-19 w zaledwie 30 sekund - pisze portal dailymail.co.uk.

 

Badania: niskie ryzyko zakażenia 

 

Naukowcy poinformowali, że ryzyko przeniesienia COVID-19 przez wodę w basenie jest "niewiarygodnie niskie".

 

- Eksperymenty przeprowadziliśmy w naszych laboratoriach w Londynie, gdzie mogliśmy zmierzyć zdolność wirusa do infekowania komórek, co jest pierwszym krokiem w jego przenoszeniu - wyjaśnia autorka badania Wendy Barclay z Imperial College London.

 

ZOBACZ: Zamknięte salony fryzjerskie. Profesjonalistka radzi, jak ostrzyc się w domu

 

Tłumaczy, że po zmieszaniu wirusa z wodą basenową okazało się, że nie był on już zaraźliwy.

 

- To, w połączeniu z ogromnym współczynnikiem rozcieńczenia wirusa, który może przedostać się do basenu od osoby zakażonej, sugeruje, że szansa zarażenia się COVID-19 z wody w basenie jest znikoma - dodaje Barclay.

 

Wystarczy pół minuty i chlor

 

Badacze odkryli, że stężenie wolnego chloru na poziomie 1,5 miligrama na litr wody przy pH między 7-7,2 zmniejsza zakaźność SARS-CoV-2 ponad tysiąc razy w ciągu zaledwie 30 sekund.

 

Testy wykazały, że chlor w wodzie basenowej jest bardziej skutecznym zabójcą dla koronawirusa przy niskim poziomie pH.

 

ZOBACZ: Londyn luzuje obostrzenia. Otwarte sklepy, ogródki i salony fryzjerskie

 

- Odkrycia te sugerują, że ryzyko transmisji z wody w basenie jest niskie. Badania stanowią dowód na to, że przy podjęciu odpowiednich środków baseny mogą być bezpieczne - powiedziała Jane Nickerson ze Swim England, organu zarządzającego sportami wodnymi w Wielkiej Brytanii.

 

Dodała, że jest to "fantastyczna wiadomość dla klubów i ich członków, którzy uczestniczą w sportach wodnych, aby zachować aktywność fizyczną".

hlk/prz/Interia/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie