Plaga sinic rozprzestrzenia się. Zamknięto kolejne kąpieliska

Polska

Pogorszyła się sytuacja na nadbałtyckich plażach. Z powodu sinic zamknięto część kąpielisk na środkowym i zachodnim wybrzeżu. Czerwone flagi powiewają m.in. w Kołobrzegu, Rogowie, Mrzeżynie i Międzyzdrojach. Wciąż zamknięta jest większość kąpielisk w woj. pomorskim. W Trójmieście kąpiel jest dozwolona tylko w rejonie Wyspy Sobieszewskiej i w Gdyni w Babich Dołach.

Oprócz Międzyzdrojów, do morza nie można wchodzić w Rogowie, Łukęcinie, Mrzeżynie i Dąbkach.

Poprawiła się za to sytuacja na plażach w Kołobrzegu. Zakaz kąpieli obowiązuje jedynie na wschód od Kamiennego Szańca.

 

Większość kąpielisk na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej wciąż zamknięta

 

Jak podaje na swojej stronie internetowej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku, kąpiel jest zabroniona na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej, począwszy od Stogów w Gdańsku poprzez Sopot do Gdyni Śródmieścia.

 

Kąpiel jest dozwolona w Świbnie, w Sobieszewie i kąpielisku Orle oraz w Mikoszewie, Jantarze, Stegnie i Krynicy Morskiej. Można się też kąpać na północ od Trójmiasta - w Gdyni Babich Dołach, Mechelinkach, Rewie, Pucku, Helu, na cyplu Półwyspu Helskiego.

 

Lista zamkniętych kąpielisk jest na bieżąco aktualizowana na stronie https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7

 

Sinice mogą wywołać niekorzystne reakcje organizmu

 

Natomiast zabronione jest wchodzenie do wody na całym Półwyspie Helskim od strony morza, począwszy od Juraty poprzez Jastarnię i Chałupy, także we Władysławowie, Chłapowie, Jastrzębiej Górze, Karwii, Dębkach i Białogórze. Kąpiel jest dozwolona w Łebie.

 

Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze, po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

Z powodu sinic nie pokąpiemy się również nad Zegrzem koło Warszawy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legionowie wydała zakaz korzystania z kąpieliska "dzika plaża". Nad Zalewem Zegrzyńskim jest reporterka Polsat News Anna Łubian-Halicka.

 

 

PAP, Polsat News

nro/luq/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie