USA. Śmierć czarnoskórego mężczyzny w areszcie. Policjanci nie zostaną oskarżeni

Świat
USA. Śmierć czarnoskórego mężczyzny w areszcie. Policjanci nie zostaną oskarżeni
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Ośmiu funkcjonariuszy, którzy zostali zwolnieni w kwietniu po śmierci Marvina D. Scotta III, nie zostanie oskarżonych o żadne przestępstwo stanowe

Wielka ława przysięgłych w Teksasie we wtorek oczyściła ośmiu byłych policjantów z zarzutów popełnienia przestępstwa w związku ze śmiercią w areszcie 26-letniego czarnoskórego mężczyzny.

Wielka ława przysięgłych hrabstwa Collin przejrzała nagrania wideo z incydentu i wysłuchała zeznań świadków przed podjęciem decyzji o niepostawieniu zarzutów ośmiu funkcjonariuszom – przekazał w oświadczeniu prokurator okręgowy Greg Willis.

 

ZOBACZ: Zabójca George'a Floyda w więzieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Są obawy o jego życie

 

Ośmiu funkcjonariuszy, którzy zostali zwolnieni w kwietniu po śmierci Marvina D. Scotta III, nie zostanie oskarżonych o żadne przestępstwo stanowe.

"Rodzina Marvina Scotta jest niezwykle rozczarowana"

Scott został zatrzymany 14 marca pod zarzutem posiadania marihuany. Zmarł po tym, gdy został skrępowany i spryskany gazem pieprzowym po przekazaniu go do więzienia hrabstwa Collin - poinformował dziennik "New York Times". Gazeta dodała, że na głowę podejrzanego założono kaptur, by uniemożliwić mu plucie.

 

ZOBACZ: Czechy. Policjant klęczał na jego szyi. Mężczyzna zmarł w karetce

 

Lekarz sądowy hrabstwa Collin określił przyczynę śmierci Scotta jako "śmiertelną ostrą reakcję na stres u osoby z wcześniej zdiagnozowaną schizofrenią podczas krępowania i walki".

 

"Rodzina Marvina Scotta jest niezwykle rozczarowana, że wielka ława przysięgłych nie wniosła oskarżenia w tej sprawie" – zakomunikował prawnik rodziny. Dowody "dostarczają więcej niż wystarczającej podstawy do oskarżenia" – ocenił.

Protest przed gmachem sądu 

Kilkadziesiąt osób, w tym członkowie rodziny Scotta, zebrało się przed gmachem sądu, protestując przeciwko decyzji wielkiej ławy przysięgłych.

 

Wcześniej w tym miesiącu resort sprawiedliwości USA zarządził, aby funkcjonariusze organów ścigania nosili kamery podczas wykonywania nakazów przeszukania i aresztowania.

 

ZOBACZ: Zabójstwo Floyda. Obrońca Chauvina: "nie mogę oddychać" to opór przy aresztowaniu

 

W zeszłym roku przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych odbywały się masowe demonstracje przeciwko nierówności rasowej i brutalności policji po śmierci George'a Floyda, 46-letniego Afroamerykanina, który został zabity przez białego policjanta podczas zatrzymania. 

ms/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie