Premier Węgier nie pojedzie na mecz Euro. W tle sprawa tęczy z Monachium

Świat
Premier Węgier nie pojedzie na mecz Euro. W tle sprawa tęczy z Monachium
PAP/EPA/Laszlo Balogh
Premier Węgier Wiktor Orban z kibicami przed meczem reprezentacji Węgier na Euro 2020.

Premier Węgier Viktor Orban zrezygnował z wyjazdu do Niemiec, nie będzie go więc na środowym meczu piłkarskich Mistrzostw Europy Węgry-Niemcy w Monachium - poinformowały media węgierskie powołując się na niemiecką agencję dpa.

Rzecznik premiera Bertalan Havasi powiedział portalowi 24.hu: "tak jak wcześniej, nie informujemy redakcji o prywatnym programie Viktora Orbana". Szef węgierskiego rządu oglądał dwa poprzednie spotkania reprezentacji Węgier w ramach Euro 2020 na stadionie w stolicy kraju Budapeszcie.

"Tęczowy protest" w Monachium

W niedzielę burmistrz Monachium Dieter Reiter zapowiedział, że wystosuje list do UEFA, w którym wezwie do zorganizowania "tęczowego protestu" przeciwko polityce Orbana. Rada Miasta Monachium postulowała wcześniej, aby ta arena piłkarskich Mistrzostw Europy została podświetlona w kolorach tęczy na środowy mecz Niemcy - Węgry. Pretekstem były nowe węgierskie przepisy dotyczące wychowania dzieci.

 

UEFA odrzuciła jednak we wtorek ten wniosek, argumentując to jego politycznym kontekstem i nazywając "komunikatem dotyczącym decyzji węgierskiego parlamentu narodowego".

 

ZOBACZ: Euro 2020. Burmistrz Monachium chce podświetlenia stadionu w kolorach tęczy na mecz Niemcy-Węgry

 

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oznajmił z kolei, że trwa globalna kampania fejkowa, przy pomocy której próbuje się wprowadzić opinię publiczną w błąd odnośnie węgierskiej ustawy o ochronie dzieci. Zapewnił, że ustawa nie wyróżnia w negatywny sposób żadnej grupy społecznej, a tylko ma na celu ochronę węgierskich dzieci. "Z jednej strony ma je chronić przed pedofilami, a z drugiej - zagwarantować, że wychowanie dziecka związane z orientacją seksualną będzie prawem i obowiązkiem wyłącznie rodziców" - powiedział polityk.

Bez zmiany płci i homoseksualizmu w szkole

W przyjętej tydzień temu przez parlament Węgier ustawie zapisano m.in., że szkolne zajęcia, podejmujące kwestie seksualności, nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu, a także że państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości, odpowiadającej jego płci w chwili urodzenia.

 

ZOBACZ: "Tęczowy" stadion podczas meczu Niemcy-Węgry. Jest decyzja UEFA

 

W odpowiedzi na inicjatywę władz Monachium kilka węgierskich stadionów oraz budapesztańska opera zapowiedziały, że będą oświetlone podczas środowego meczu czerwono-biało-zielonymi barwami narodowej flagi Węgier.

Walko o awans do 1/8 finału

W środę o g. 21:00 w Monachium rozegrany zostanie mecz grupy F mistrzostw Europy Niemcy - Węgry. Jego stawka jest ogromna, bo obie drużyny walczą o awans do 1/8 finału.

 

"Monachium opowiada się za różnorodnością, tolerancją i prawdziwą równością w sporcie i całym społeczeństwie" - napisało miasto we wniosku do UEFA.

 

ZOBACZ: Włosi podzieleni. Chodzi o nową ustawę o homofobii i transfobii

 

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert odnosząc się do inicjatywy Monachium stwierdził, że "tęczowa flaga reprezentuje to, jak chcemy żyć – z szacunkiem dla siebie i bez dyskryminacji".

 

hlk/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie