"Tęczowy" stadion podczas meczu Niemcy-Węgry. Jest decyzja UEFA

Świat
"Tęczowy" stadion podczas meczu Niemcy-Węgry. Jest decyzja UEFA
fcbayern.com

W środę w Monachium rozegrany zostanie mecz grupy F mistrzostw Europy Niemcy - Węgry. Jego stawka jest ogromna, bo obie drużyny walczą o awans do 1/8 finału. Póki co, na kilkadziesiąt godzin przed początkiem spotkania, uwagę przykuwają zwłaszcza sprawy "pozaboiskowe". Mecz, poza sportowym wymiarem, miał być symbolem walki o równość i tolerancję wobec środowisk LGBT.

Niemcy zmierzą się z Węgrami w środę o godz. 21:00. Areną zmagań o awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy będzie stadion w Monachium. Przed spotkaniem w lepszej sytuacji są Niemcy, którzy po dwóch spotkaniach mają na swoim koncie trzy punkty. Węgrzy ugrali do tej pory jeden punkt.

"Tęczowa flaga reprezentuje to, jak chcemy żyć"

Na kilkadziesiąt godzin przed pierwszy gwizdkiem sędziego, o wiele więcej emocji niż sam mecz, wzbudzają sprawy pozaboiskowe.  Władze Monachium wystosowały list do UEFA, w którym poprosiły o możliwość zorganizowania tęczowego protestu przeciwko "homofobicznej polityce" premiera Węgier Viktora Orbana.

 

ZOBACZ: Euro 2020. Burmistrz Monachium chce podświetlenia stadionu w kolorach tęczy na mecz Niemcy-Węgry

 

Wcześniej tamtejsza Rada Miasta zaproponowała, aby arena mistrzostw Europy, przed oraz w trakcie meczu, była podświetlona w kolorach tęczy, ogólnoświatowego symbolu różnorodności płciowej i seksualnej.

 

"Monachium opowiada się za różnorodnością, tolerancją i prawdziwą równością w sporcie i całym społeczeństwie" - czytamy we wniosku. 

 

Rzecznik rządu Steffen Seibert stwierdził natomiast, że "tęczowa flaga reprezentuje to, jak chcemy żyć – z szacunkiem dla siebie i bez dyskryminacji".

 

Węgierski zakaz "propagowania homoseksualizmu"

Inicjatywa Monachium, którą z zadowoleniem przyjął Związek Lesbijek i Gejów w Niemczech, miała być odpowiedzią na nowe prawo uchwalone na Węgrzech. Parlament tego kraju przyjął w ubiegły wtorek ustawę zakazującą "propagowania homoseksualizmu" w szkołach i przewidującą stworzenie ewidencji osób, które dopuściły się pedofilii.

 

ZOBACZ: Zakaz propagowania homoseksualizmu w węgierskich szkołach

 

W nowych przepisach zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu.

 

Takie lekcje, poza pedagogami szkolnymi, będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje występujące w oficjalnym, aktualizowanym rejestrze. Ponadto w ustawie zapisano, że państwo chroni prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia.

 

W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.

Jest odpowiedź UEFA

W poniedziałek nadeszła odpowiedź od UEFA. Organizacja nie wyraziła zgody na podświetlenie stadionu w Monachium - poinformował dziennik "Bild".

 

Według gazety UEFA powołała się na swoje wytyczne, zgodnie z którymi wszystkie stadiony na Euro mogą być podświetlone jedynie kolorami tej organizacji oraz reprezentacji uczestniczących w turnieju.

 

 

- UEFA określa jednolity projekt stadionu (...). Nie naprawimy świata zaświecając światła podczas jednego meczu - powiedział rzecznik prasowy DFB Jens Grittner.

Tęczowa opaska niemieckiego piłkarza

Podobne kontrowersje wywołała opaska w kolorach tęczy, noszona w trakcie meczów przez kapitana reprezentacji Niemiec Manuela Neuera. Zawodnik chce w ten sposób okazać wsparcie społeczności LGBT oraz przypomnieć o obchodzonym w czerwcu Miesiącu Dumy - mającym na celu promowanie równości i solidarności.

 

PAP/EPA/Matthias Schrader / POOL
 

Ponieważ przepisy zabraniają politycznych symboli podczas meczu, UEFA wszczęła postępowanie w tej sprawie. Piłkarz nie zostanie jednak ukarany za swój gest. Niemiecka federacja piłkarska poinformowała na Twitterze, że UEFA uznała tęczową opaskę Neuera, za "symbol różnorodności użyty w dobrej sprawie".

 

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie