Pociągi wrócą do Końskich. Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"

Polska
Pociągi wrócą do Końskich. Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę "Kolej Plus"
Kancelaria Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "Kolej Plus" na peronie nieczynnego dworca w Końskich

Zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy, podpisującego ustawę "Kolej Plus" na peronie w Końskich, w marcu zeszłego roku obiegło sieć. Głowa państwa obiecywała wtedy, że pociągi wrócą do tego miasta i szeregu innych miejscowości. Okazuje się, że podróżni z Końskich wsiądą do pociągu od połowy grudnia. Umożliwi to powrót pasażerskich składów na linię kolejową nr 25.

O tym, że pociągi pasażerskie wrócą na szlak przez Końskie, poinformował marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Jego zdaniem, "niewielu wierzyło", że takie połączenia wrócą.

 

"Przywracamy połączenia między Skarżyskiem-Kamienną a Tomaszowem Mazowieckim przez Końskie i Opoczno" - przekazał na Facebooku.

 

Z wpisu Bętkowskiego wynika, że w Końskich, gdzie prezydent Andrzej Duda na peronie podpisał ustawę Kolej Plus, od 12 grudnia 2021 r. zacznie zatrzymywać się co najmniej osiem pociągów regionalnych dziennie - po cztery w każdą stronę.

 

Jak dodał, przechodząca przez tę miejscowość linia kolejowa nr 25 zostanie zelektryfikowana.

 

 

"Zobaczyliśmy obraz białej plamy komunikacyjnej"

 

"Sceptycy z niedowierzaniem patrzyli na podpisanie ustawy na peronie z którego od 13 lat nie mógł skorzystać żaden pasażer. W obiektywach kamer zobaczyliśmy prawdziwy obraz białej plamy komunikacyjnej: zabite okna budynku stacji kolejowej. Tak to wygląda dziś" - opisał Andrzej Bętkowski.

 

Dodał, że w Tomaszowie Mazowieckim lub Skarżysku-Kamiennej pasażerowie będą mogli przesiąść się na pociągi w stronę łodzi, Warszawy czy Krakowa.

 

ZOBACZ: Pociąg TLK "Hańcza". Rowerzyści jadą nad jeziora. Wagon pełen jednośladów

 

Od 2009 roku przez Końskie przejeżdżają tylko składy towarowe. "Tyle czasu musieliśmy czekać na to, aby w końcu przestano mówić, że »nie opłaca się«. Ci, którzy likwidowali te połączenia ,nie brali pod uwagę czynnika społecznego. W ten sposób odbierano szanse i możliwości przed wieloma Polakami z mniejszych miejscowości" - uznał świętokrzyski marszałek.

 

Bętkowski poinformował również, iż dzięki ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi i wiceministrowi Andrzejowi Bittelowi, PKP PLK "wyremontują i poprawią bezpieczeństwo" na peronach przy szlaku nr 25. "Na dniach zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie" - zapowiedział.

 

Podziękował także za współpracę marszałkowi województwa łódzkiego Grzegorzowi Schreiberowi.

 

Duda w Końskich: wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne

 

Prezydent Duda podpisał ustawę "Kolej Plus" 4 kwietnia 2020 roku. Nowe prawo wprowadziło Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej i ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.


- Program rusza także tutaj, w Końskich (...). Cieszę się, że jesteśmy w województwie świętokrzyskim i właśnie tutaj czynimy pierwsze kroki, aby wykluczenie komunikacyjne tego miasta wymazać raz na zawsze z mapy, rysując na powrót linię kolejową - mówiła wówczas głowa państwa.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę na peronie dworca. Rusza program Kolej Plus (artykuł z 2020 r.)

 

Prezydent wyliczał, że wartość programu Kolej Plus do roku 2028 wyniesie 6,5 mld zł. - Mam nadzieję, że wiele miast i ludzi dzięki temu programowi odzyska swoje możliwości komunikacyjne. Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tys. mieszkańców, otrzyma połączenia kolejowe - ogłaszał Duda.

 

Wróciły pociągi do Walił, pojawią się w Uhercach


Jak na początku 2020 roku zapowiedział resort infrastruktury, dzięki nowym przepisom w początkowym etapie przywrócone zostaną regularne połączenia kolejowe do 20 miejscowości, między innymi do Jastrzębia-Zdroju, Sokołowa Podlaskiego czy Włodawy.

 

Na razie w dwóch pierwszych miastach pasażerskiej kolei nie ma, a do Włodawy składy lokalne docierają tylko w wakacyjne weekendy.

 

W niektórych regionach Polski przywracane są kursy pociągów. Przykładowo od 1 maja kolej znów jeździ na podlaskiej trasie Białystok-Waliły, natomiast od najbliższej soboty PKP Intercity - po ponad 10 latach całkowitego wyłączenia tej trasy - obsłuży stacje Uherce Mineralne i Lesko Łukawica w Bieszczadach.

wka/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie