KO złożyła wniosek o odwołanie ministra Czarnka

Polska
KO złożyła wniosek o odwołanie ministra Czarnka
PAP/Mateusz Marek
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Posłowie KO złożyli w Sejmie wniosek o odwołanie szefa MEiN Przemysława Czarnka, którego uważają za "niekompetentnego ministra i aroganta". - Jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji - mówiła wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka.

O złożeniu wniosku poinformowali w środę na wspólnej konferencji prasowej wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej: Rafał Grupiński, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer oraz posłanki: Krystyna Szumilas i Elżbieta Gapińska.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: ankieta UJ to prowokacja. Rektor pisze list do małopolskiej kurator

 

- Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet jako parlamentarzystę, nie mówić o tym, że go w pełni dyskwalifikują jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci - powiedziała Nowacka.

 

Przekonywała, że polska szkoła zasługuje na wolność, demokrację i autonomię. - Polska młodzież zasługuje na szacunek, bez względu na to jakie wartości wyznaje, w jakiej miejscowości mieszka, kim jest i kim chce być w przyszłości, jakie ma marzenia i aspiracje. Pan Czarnek, minister edukacji ma im do zafundowania wyłącznie agresję i pogardę - powtórzyła posłanka KO. Szefa MENiN nazwała też "niekompetentnym ministrem i arogantem".

"Rozpoczęliśmy podróż do ciemnogrodu"

Rafał Grupiński wyraził z kolei pogląd, że polityka Czarnka prowadzi polską oświatę do ciemnogrodu. "Po dewastacji polskiego systemu oświaty przez panią minister Zalewską (chodzi o poprzedniczkę Czarnka, Annę Zalewską -red.), która zlikwidowała gimnazja, rozpoczęliśmy podróż do ciemnogrodu. Przemysław Czarnek jest ministrem, który próbuje cofnąć nas do czasu obskurantyzmu, do czasów nietolerancji, do czasów, w których nie liczono się z prawami człowieka" - mówił Grupiński.

 

ZOBACZ: Czarnek: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, będzie kontynuowany

 

Krystyna Szumilas, była szefowa MEN, przypomniała, że w poniedziałek przeciwko polityce Czarnka protestowali nauczyciele, uczniowie, samorządowcy. "Apelowali do pana ministra o to, żeby szkołę pozostawił w spokoju, pozwolił jej być szkołą demokratyczną, otwarta, szkołą, w której uczniowie, nauczyciele, rodzice, środowisko lokalne mogłoby wyrażać swoje zdanie; szkołą, o której kształcie decydowaliby ludzie, którzy są blisko uczniów, szkołę samodzielną, autonomiczną; szkołę, która uczy zasad demokracji, która pozwala uczniom na zadawanie pytań i myślenie" - podkreślała Szumilas.

"To z równością nie ma nic wspólnego"

Nawiązała też do środowej wypowiedzi ministra Czarnka, który w ostrych słowach komentował w TVP Info sobotnią Paradę Równości w Warszawie. "Widzieliście zdjęcia z Parady Równości, a to z równością nie ma nic wspólnego. Widzieliście tam osobników ubranych dziwacznie, mężczyznę ubranego jak kobieta, czy to są ludzie normalni państwa zdaniem? - pytał Czarnek, zwracając się do widzów stacji.

 

ZOBACZ: Parada Równości z udziałem Rafała Trzaskowskiego. Trasa: Pałac Kultury - Pole Mokotowskie

 

W ocenie Szumilas wypowiedź ta świadczy o tym, iż szef MENiN nie chce słuchać ludzi, nie chce szkoły otwartej i demokratycznej. "Pcha szkołę w taki kanał szkoły z czasów PRL-u, szkoły, w której decyduje jeden głos - głos władzy centralnej, w której kuratorzy są ekonomami stającymi nad nauczycielami; szkoły, w której zastrasza się ludzi" - oceniła posłanka Koalicji Obywatelskiej.

 

Na wypowiedź Czarnka dla TVP Info zareagowała też w środę rano w Sejmie posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która zarzuciła mu szczucie i obrażanie obywateli.

"Polacy widzą waszą narrację..."

Szef MENiN, odpowiadając posłance, prosił, by raz jeszcze wysłuchała jego wypowiedzi i "przestała kłamać bezczelnie". - Polacy widzą waszą narrację pełną chamstwa, kłamstwa, fałszowania rzeczywistości. Jeśli pani nie rozumie języka polskiego, to jest pani problem, ale nie mój i ja pani nie będę wyjaśniał słów w języku polskim" - powiedział.

 

ZOBACZ: Czarnek: potrzebna jest wielka promocja rodziny i małżeństwa

 

W porannej rozmowie z TVP Info komentował także zapowiedziany już przez KO wniosek o swoje odwołanie. Przekonywał, że realizowane przez niego zmiany są konieczne, "aby ratować polskie szkoły w takich dużych miastach jak Warszawa przed ideologizacją ze strony takich panów jak Trzaskowski i upolitycznianiem szkoły, tak jak to widzieliśmy na tej całej – pożal się Boże – paradzie". 

Czarnek cieszy się z wniosku o wotum nieufności

- Myśmy zaprojektowali przepisy i skierowali je od otwartych konsultacji. Niczego nie ukrywamy, wszystko robimy transparentnie. Już samo projektowanie przepisów jest podstawą dla posłów Platformy Obywatelskiej, żeby domagać się odwołania ministra. Ja się cieszę z tego wniosku, jeśli on zostanie ostatecznie złożony do laski marszałkowskiej, bo będę mógł z mównicy sejmowej pokazać pełną obłudę posłów PO – powiedział Czarnek.

 

Dodał, że w tym projekcie ustawy MEiN nie zmienia roli kuratorów, ale daje im narzędzie, "które jest potrzebne do tego, żeby kończyć z ideologizowaniem i indoktrynacją dzieci i widać to się nie podoba posłom Platformy Obywatelskiej, ale to jest ich problem".

 

- Nie usłyszałem żadnych konkretów ze strony posłów PO poza ogólnymi jakimiś zarzutami braku otwartości, tolerancji. Jeszcze raz powtarzam – tolerancja nie polega na tym, że zakaże się myślenia ludziom inteligentnym, bo już samo myślenie ludzi inteligentnych miałoby oznaczać dyskryminację tych, którzy nie myślą. Proszę przestać szczuć Polaków i zakazywać im myślenia i proszę przestać zakazywać im prawa do oceny sytuacji również nienormalnych" – powiedział Czarnek.

zdr/ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie