Francja. Pies wspiera ofiary przestępstw podczas rozpraw w sądzie

Świat
Francja. Pies wspiera ofiary przestępstw podczas rozpraw w sądzie
Twitter. VictimSupportEurope@VictimSupportEU
Kontakt z psem uspokaja ofiary i pomaga stawić czoła wyzwaniom

Południowo-zachodnia Francja. Sądowa sala, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Poza jednym z tamtejszych rezydentów o imieniu Lol. To pięcioletni czarny labrador, trzymany na smyczy przez prokuratora Frédérica Almendrosa. Lol jest pierwszym oficjalnym europejskim psem wspierającym ofiary przestępstw.

Dwa lata temu Lol stał się prawdopodobnie pierwszym w Europie psem oferującym wsparcie ofiarom przebywającym na sali rozpraw. Szczególnie tym, które cierpią z powodu przemocy czy seksualnych nadużyć. Frederić Almendros wcześniej słyszał o podobnym przypadku w Seattle. Postanowił spróbować psiej pomocy w sądzie w miejscowości Cahors.

 

Labradora wyszkolono, by zachowywał spokój przy obcych osobach, w tym małych dzieciach. Jest w stanie znieść trudne sceny dziejące się obok niego na sali, na przykład emocjonalne zeznania ofiar, którym często towarzyszy płacz.

Pies skory do zabawy i do pomocy

Psy rasy labrador retriever znane są ze swojej cierpliwości w kontaktach z dziećmi i z chęci do zabawy. Labradory pierwotnie były psami myśliwskimi. Obecnie ze względu na ich umiejętności pracy z człowiekiem służą między innymi jako psy ratownicze, przewodnicy osób ociemniałych czy wykorzystywane są w dogoterapii.

 

 

Lol do tej pory wziął udział w 80 różnych kryminalnych śledztwach i pomagał ofiarom w wieku od 3 do 90 lat. O tym, czy obecność psa jest konieczna, decyduje Almendros.

 

- Jeśli po zbadaniu sprawy uznam, że uspokajająca obecność psa pomoże ofiarom otworzyć się na to, co się stało, a nawet kiedy będą musieli zeznawać w sądzie, wzywam go – opowiedział BBC prokurator. - Pies w sądzie często pomagał ofiarom radzić sobie ze stresem związanym z procesem - dodał.

Wsparcie labradora coraz bardziej potrzebne

W departamencie Lot, w którym pracuje pies, organy ścigania mają do czynienia z wieloma przypadkami przemocy domowej i seksualnej. Na początku nie wszyscy wierzyli w ten projekt, jego twórczy musieli przekonać współpracowników. Teraz prawnicy potrafią sami prosić o wsparcie psa.

 

ZOBACZ: Przyszli adoptować psa. Grupa nastolatków śmiertelnie pobiła mężczyznę

 

- Lol został przeszkolony, by przytulać się do ofiar, a ten fizyczny dotyk uspokaja je i pomaga stawić czoła wyzwaniom prawnym, z jakimi się zmierzą – powiedziała BBC Alexia Mesthe, która prowadzi lokalny oddział ogólnokrajowej organizacji charytatywnej France Victims.

 

Do końca przyszłego roku psy wspierające mają pojawić się w 20 francuskich jurysdykcjach sądowych.

 

an/ sgo / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie