Iran ma nowego prezydenta. "Zagorzały krytyk Zachodu"

Świat
Iran ma nowego prezydenta. "Zagorzały krytyk Zachodu"
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
60-letni Raisi jest zagorzałym krytykiem Zachodu i podlega amerykańskim sankcjom za łamanie praw człowieka.

Ebrahim Raisi wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Iranie - podał w sobotę w Teheranie Dżamal Orf, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Według częściowych oficjalnych wyników ten ultrakonserwatywny polityk otrzymał 62,2 proc. poparcia.

Frekwencja wyborcza wyniosła 48,8 proc. i była najniższa od proklamowania Republiki Islamskiej w 1979 r. Do piątkowych wyborów poszło 28,6 mln osób. Uprawnionych do głosowania było 59,3 mln Irańczyków. Raisi otrzymał 17,8 mln głosów - poinformował Orf.

 

ZOBACZ: Wybory w Iranie. Faworytem ultrakonserwatysta

 

Drugie miejsce, z poparciem 11,5 proc. głosów, (3,3 mln głosujących) zajął gen. dywizji Moshen Rezai, były dowódca Gwardii Rewolucyjnej. Trzeci jest były prezes irańskiego Banku Centralnego Abdolnasser Hemmati zdobył 2,4 mln głosów (8,3 proc.).

 

Popierany przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia Ebrahim Raisi to ultrakonserwatysta, szef irańskiego wymiaru sprawiedliwości, który w wyborach cztery lata temu uzyskał 38 proc. głosów, przegrywają z Hasanem Rowhanim.

Kim jest Raisi?

60-letni Raisi jest zagorzałym krytykiem Zachodu i podlega amerykańskim sankcjom za łamanie praw człowieka. Szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości został w 2019 roku.

 

ZOBACZ: Zatonął największy okręt marynarki wojennej Iranu

 

W czasie kampanii wyborczej nie przedstawił żadnego szczegółowego programu politycznego ani gospodarczego, ale poparł ożywienie umowy nuklearnej z 2015, co mogłoby zaowocować złagodzeniem amerykańskich sankcji, które bardzo mocno osłabiły irańską gospodarkę.

 

Rowhani funkcję głowy państwa sprawował dwie czteroletnie kadencje, w związku z czym nie mógł już startować w wyborach.

Rozmowy w Wiedniu

Piątkowe wybory odbyły się w czasie, gdy przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw prowadzą w Wiedniu rozmowy mające na celu uratowanie irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r., a także na tle powszechnego niezadowolenia z poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego w kraju.

 

Prezydent w Iranie ma ograniczone prerogatywy; stoi na czele władzy wykonawczej, odpowiada przed parlamentem, a ten ma z kolei możliwość kontroli budżetu i rządu.

 

Jednak większość władzy dzierży najwyższy przywódca, który wyznacza kierunki strategiczne Islamskiej Republiki Iranu - teokracji ajatollahów.

rsr/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie