Koale zagrożone wyginięciem. W ciągu dwóch lat w pożarach zginęło 30 proc. tych zwierząt w Australii

Świat
Koale zagrożone wyginięciem. W ciągu dwóch lat w pożarach zginęło 30 proc. tych zwierząt w Australii
Reuters
Szacuje się, że pożary buszu w Nowej Południowej Walii i stanach Queensland w 2019 i 2020 roku zabiły nawet 30 proc. populacji

Koale ze wschodniego wybrzeża Australii mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem. W ostatnich dwóch latach w pożarach lasów zginęło 30 proc. tych zwierząt.

Zdaniem naukowców koale mogą całkowicie wyginąć do 2050 roku w stanie Nowa Południowa Walia. Na kurczenie się ich populacji wpływa m.in. postępująca urbanizacja, zmniejszanie się powierzchni lasów i choroby.

Odbudowa siedlisk 

Do tego dochodzą naturalne kataklizmy, takie jak masowe pożary lasów, które co roku występują na tych obszarach. Ogień jest bezpośrednią przyczyną śmierci zwierząt, ale również niszczy ich środowisko życia. Australijskie władze zamierzają inwestować w odbudowę siedlisk torbaczy oraz wsparcie weterynaryjne.  

 

ZOBACZ: Australia spowita pajęczynami. To skutek powodzi

 

Szacuje się, że pożary buszu w Nowej Południowej Walii i stanach Queensland w 2019 i 2020 roku zabiły nawet 30 proc. populacji.

 

Obrońców przyrody cieszą decyzje o próbie odbudowy siedlisk. Aktywiści zwracają jednak uwagę, że działania powinny zostać podjęte znacznie wcześniej.

laf/ko/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie