Australia. "Najgorszy możliwy scenariusz" w stanie Wiktoria

Świat
Australia. "Najgorszy możliwy scenariusz" w stanie Wiktoria
PAP/EPA/JAMES ROSS
Australijski stan Wiktoria stanął przed "najgorszym możliwym scenariuszem" związanym z epidemią koronawirusa

Australijski stan Wiktoria stanął przed "najgorszym możliwym scenariuszem" związanym z epidemią koronawirusa po tym, jak odkryto, że pracownica jednego z domów opieki nad osobami starszymi w Melbourne jest zakażona Covid-19, podały w niedzielę australijskie media.

Jak doniósł australijski portal News.com zarażona kobieta nie wykazywała żadnych objawów Covid-19 i nosiła maskę ochronną, kiedy pracowała ze swoimi podopiecznymi. - Osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa w domu opieki nad osobami starszymi jest dla nas ogromnym problemem - powiedział lokalnym mediom zastępca sekretarza ds. zdrowia i opieki społecznej w Wiktorii Jeroen Weimar. Wskazał, że to pierwszy przypadek, którego genezy nie da się ustalić i wystąpił w "najbardziej bezbronnym otoczeniu".

 

ZOBACZ: Cessak: szczepienia dzieci od 12 lat możliwe jeszcze w czerwcu

 

Catherine Bennett z Uniwersytetu Deakin powiedziała, że ok. połowa osób w placówce otrzymała pierwszą dawkę szczepionki, ale nie jest jasne, ile zostało w pełni zaszczepionych. - Pracownik, który nieświadomie się zaraził koronawirusem jest najgorszym możliwym scenariuszem ze względu na ryzyko poważnej choroby wśród mieszkańców tej placówki - zaznaczyła.

 

Minister zdrowia Greg Hunt ujawnił tydzień wcześniej, że mieszkańcy 74 domów opieki nad osobami starszymi nie byli jeszcze szczepieni przeciwko Covid-19, mimo że są traktowani priorytetowo w australijskim programie szczepień. 15 proc. rezydentów tych ośrodków nie zostało zaszczepionych ponieważ nie wyrazili zgody. Dotychczas w Australii zużyto 4,2 mln dawek szczepionek przeciwko kornawirusowi.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie