Trzaskowski na wspólnej konferencji z prezydentami miast: powołujemy stowarzyszenie samorządowe

Polska
Trzaskowski na wspólnej konferencji z prezydentami miast: powołujemy stowarzyszenie samorządowe
PAP/Paweł Supernak

Powołujemy stowarzyszenie samorządowe - zapowiedział w czwartek Rafał Trzaskowski na wspólnej konferencji z prezydentami Poznania, Opola, Białegostoku i prezydenta-elekta Rzeszowa.

Trzaskowski pojawił się na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki w towarzystwie prezydentów: Poznania - Jacka Jaśkowiaka, Białegostoku - Tadeusza Truskolaskiego, Opola - Arkadiusza Wiśniewskiego i prezydenta-elekta Rzeszowa Konrada Fijołka.

 

- Oprócz fundacji Ruchu Wspólna Polska powołujemy również stowarzyszenie samorządowe - ogłosił Trzaskowski zapowiadając, że będzie proponował, aby towarzyszący mu prezydenci kilku miast "objęli bardzo ważne stanowiska w tym stowarzyszeniu". - Jacek Jaśkowiak, żeby był sekretarzem generalnym, Arkadiusz Wiśniewski, żeby pełnił funkcję skarbnika, Tadeusz Truskolaski będzie naszym pełnomocnikiem, jeżeli chodzi o wspomaganie tworzenia niezależnego związku zawodowego osób samozatrudnionych - przekazał.

 

Stowarzyszenie ma się nazywać również Ruch Wspólna Polska.

"Potrzebna jest jedność"

Prezydent Warszawy poinformował, że za dwa tygodnie w Poznaniu wszyscy spotkają się na obchodach wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. "Zależy nam na tym, by tam zaprezentować państwu cały zarząd stowarzyszenia, który będzie bardzo zrównoważony, będą koleżanki i koledzy z różnych regionów Polski, prezydenci większych miast, ale zależy nam również na tym, żeby byli reprezentowani włodarze także mniejszych miejscowości" - powiedział dodając, że będą też powoływane zespoły programowe.

 

- Naszym celem jest zwyciężenie w wyborach parlamentarnych, pokonanie PiS-u - powiedział Trzaskowski. - Ten pierwszy krok został wykonany w Rzeszowie i do tego potrzebna jest jedność - podkreślał nawiązując do tego, że Konrad Fijołek był wspólnym kandydatem opozycji - KO, PSL, Lewicy, Polski 2050, w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa.

 

ZOBACZ: Sondaż: Trzaskowski liderem rankingu zaufania

 

Zaznaczył, że wybory w Rzeszowie pokazały, iż trzeba szukać nowych środowisk i konsolidować samorządy, a także szukać nowej energii i nowych ludzi, stąd organizacja jesienią w Olsztynie projektu Campus Polska Przyszłości.

 

- Jeżeli będzie po stronie opozycyjnej, jeżeli będą partie polityczne, samorządowcy, nowi ludzie, wtedy jestem absolutnie przekonany, że - dokładnie tak jak w Rzeszowie - wygramy kolejne wybory - powiedział Trzaskowski.

"Ważne, abyśmy współpracowali"

Zaznaczył zarazem, że "nie wygramy wyborów bez silnej Platformy Obywatelskiej, która ma ogromne doświadczenie". - Zależy nam na tym, aby Platforma Obywatelska i inne partie opozycyjne były jak najsilniejsze - zaznaczył.

 

- Najważniejsza jest dzisiaj jedność, partie polityczne są niezbywalnym warunkiem, zwłaszcza PO, żebyśmy mogli wygrywać wybory, ale trzeba dokładać nowe elementy - podkreślał. Dodał także, że "bez silnej Koalicji Obywatelskiej, bez silnych koalicjantów też trudno będzie te wybory wygrać".

 

ZOBACZ: Trzaskowski w Gdańsku: mam plan odbudowy Rzeczypospolitej

 

Pytany o relacje między Stowarzyszeniem Ruch Wspólna Polska, a Platformą Obywatelską, czy stowarzyszenie będzie np. kolejnym podmiotem w Koalicji Obywatelskiej, Trzaskowski odpowiedział, że to nie jest jeszcze rozstrzygnięte.

 

- Część z nas jest członkami PO, część z nas jest niezależna, ważne, abyśmy współpracowali. Nie ma w tym momencie jeszcze dokładnie rozpisanych ról, ale ja jestem absolutnie przekonany, że Koalicja Obywatelska musi być szersza, musi zapraszać do współpracy nowe środowiska - mówił. - Rzeszów pokazał, że jeżeli partia polityczne, samorządowcy, ale również nowi ludzie, którzy w Rzeszowie wspierali Konrada Fijołka są w stanie się porozumieć, wtedy jesteśmy w stanie odnieść sukces - dodał Trzaskowski.

"Mamy niepowtarzalną sytuację"

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że już przy pierwszej rozmowie mówił Rafałowi Trzaskowskiemu, że może na niego liczyć. - Mamy niepowtarzalną sytuację - mamy lidera, polityka, który ma dzisiaj największy poziom zaufania społecznego - powiedział Jaśkowiak. Podziękował Trzaskowskiemu za jego gotowość wzięcia na siebie wielkiej odpowiedzialności i zadeklarował, swe pełne wsparcie.

 

- Za dwa lata czekają nas wybory i nie możemy tego potencjału, który mamy zmarnować. Stąd zbieramy siły, w jedności siła, we współpracy, co najlepiej pokazał Rzeszów" - mówił prezydent Poznania. Zaprosił też na obchody Czerwca 1956.

 

ZOBACZ: Mularczyk: Trzaskowski jest przedstawicielem formacji, która szkodzi Polsce

 

Tadeusz Truskolaski przekonywał, że Trzaskowski jest "lokomotywą, która poprowadzi wszystkie wagony do zwycięstwa". - Ale zanim to nastąpi musimy się jednoczyć i budować. Ale też musimy powrócić do źródeł - dodał.

 

Stąd, zaznaczył prezydent Białegostoku, on będzie w Stowarzyszeniu pełnomocnikiem do tworzenia związku zawodowego Ogólnopolskiego Niezależnego Związku Zawodowego "Nowa Solidarność". - Byłem wieloletnim członkiem "Solidarności", ale wystąpiłem z tego związku, który oderwał się od źródeł i stał się tubą propagandową partii rządzącej - powiedział.

Nowy związek 

Nowy związek ma być przeznaczony dla tych, którzy nie mają możliwości zrzeszania się, bo są na samozatrudnieniu lub na umowach śmieciowych. - Mamy już opracowany statut, mamy grupę inicjatywną, przystępujemy w najbliższym czasie do rejestracji ONZZ "Nowa Solidarność" - zapowiedział.

 

Truskolaski zwrócił się też do "baronów Platformy": "Nie lękajcie się, czas wypłynąć na głębię".

 

ZOBACZ: Trzaskowski: moim zadaniem jest konsolidacja opozycji

 

Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że zaangażowanie samorządowców wynika z tego, że "nie da się budować dobrego samorządu w złej Polsce". - Stąd nasza troska o to, żeby kraj, w którym żyjemy był krajem uczciwym i sprawiedliwym - zaznaczył. - Mamy wspaniałego lidera Rafała Trzaskowskiego, chcemy budować wokół niego szeroką drużynę, która zwycięży w nadchodzących wyborach i kolejnych - dodał prezydent Opola.

 

Powstanie Ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowski ogłosił w październiku 2020 roku. Na przełomie sierpnia i września ruch organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas tego spotkania uczestnicy - w wieku od 18 do 35 lat - mają dyskutować o najważniejszych sprawach dla młodego pokolenia, w tym polityce klimatycznej, czy edukacji. Zaplanowano także spotkania z ludźmi sportu, kultury, nauki.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie