Sondaż: Trzaskowski liderem rankingu zaufania

Polska
Sondaż: Trzaskowski liderem rankingu zaufania
PAP/Jan Dzban
Polityk Platformy Obywatelskiej nieznacznie wyprzedza premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cieszy się największym zaufaniem na poziomie 40,6 proc. - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Polityk PO wyprzedza o 0,1 proc. premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę.

W opublikowanym we wtorek sondażu IBRIS, przeprowadzonym dla Onetu i dotyczącym zaufania do polityków, liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 40,6 proc. badanych.

 

ZOBACZ: Ranking zaufania do polityków. Niewielkie różnice na podium

 

Polityk Platformy Obywatelskiej nieznacznie wyprzedza premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę, wobec których zaufanie zadeklarowało po 40,5 proc. respondentów.

50 proc. nie ufa Dudzie

Prezydent z tej trójki ma z kolei najwięcej negatywnych wskazań. Brak zaufania dla Andrzeja Dudy deklaruje 50,4 proc. Z kolei 45.3 proc. nie ufa premierowi, a prezydentowi stolicy 42,2 proc.

 

ZOBACZ: Ranking zaufania. Rafał Trzaskowski nowym liderem

 

Tuż za podium, jeżeli chodzi o ranking zaufania, znaleźli się lider Polski 2050 Szymon Hołownia (ufa mu 36,6 proc. badanych), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (33,8 proc.), były premier Donald Tusk (32,7 proc.) i prezes PiS Jarosław Kaczyński (30,9 proc).

 

Na dalszych miejscach znaleźli się marszałkowie Senatu Tomasz Grodzki (27,7 proc. zaufania) i Sejmu Elżbieta Witek (26,8 proc.) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski (25,4 proc.).

Komu nie ufają Polacy?

Aż 68,7 proc. nie ufa ministrowi sprawiedliwości, liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze. Cieszy się on przy tym 15,8 proc. zaufania.

 

Drugi pod względem nieufności jest z kolei prezes PiS, którego wskazało 58,5 proc. ankietowanych, a za nim znajdują się wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak (obaj 56,7 proc. nieufności).

 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 11-12 czerwca na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie