Kopała w ogrodzie. Znalazła... 189 granatów i 2 pociski

Polska
Kopała w ogrodzie. Znalazła... 189 granatów i 2 pociski
KPP w Pułtusku

189 moździerzowych granatów i dwa pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej znaleziono na prywatnej posesji w pow. pułtuskim (Mazowieckie). Niebezpieczne znalezisko znajdowało się około 10 metrów od domu gospodarzy.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku mł. asp. Anna Kowalczyk, właścicielka posesji w Pokrzywnicy natknęła się na kilka sztuk pocisków w trakcie prac w ogrodzie. Jak się później okazało, była to tylko niewielka część tego, co znajdowało się jeszcze w ziemi.

 

ZOBACZ: Pijany przyjechał po paliwo z "granatem" w samochodzie. Interweniowali saperzy

 

- Z uwagi na ilość ujawnionej amunicji, cała operacja oczyszczania terenu trwała kilka dni. Wymagało to zaangażowania znacznych sił policyjnych, które zabezpieczały zagrożony wybuchem teren - przekazała rzeczniczka.

10 metrów od domu

Dodała, że z uwagi na ilość ujawnionej amunicji, ewakuowano mieszkańców miejscowości i zamknięto pobliski odciek drogi.

 

Wezwani na miejsce saperzy znaleźli 189 moździerzowych granatów i dwa pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko znajdowało się około 10 metrów od domu. - Odnalezionymi pociskami zajęli się wojskowi saperzy z Nowego Dworu Mazowieckiego - dodała policjantka.

 

 

Podkreśliła, że pomimo upływu wielu na obszarze całej Polski ziemia skrywa jeszcze sporo różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które są wydobywane przez poszukiwaczy militariów oraz przy okazji prowadzonych prac budowlanych czy polowych.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ojciec i syn znaleźli amunicję w lesie. Polali ją gorącym woskiem, doszło do eksplozji

 

Znalezisk takich nie wolno dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznakować, by nikt tam nie wszedł i żeby można je było bez trudu odnaleźć.

 

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie