Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało

Świat
Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/ArtWithTammy
Kobieta zmarła na zawał. Nie wytrzymała widoku innych wieszanych osób

Iranka Zahara Ismaili została skazana na śmierć za zabicie męża. Nie doczekała egzekucji - widząc wyroki wykonywane na innych osobach, dostała zawału i zmarła. Władze postanowiły, że i tak powieszą ciało kobiety, by "uspokoić rodzinę męża". Ismaili osierociła dwoje dzieci.

Ismaili została skazana na śmierć za zabójstwo swojego męża, Alireza Zamaniego, urzędnika irańskiego ministerstwa wywiadu. Sąd nie dał wiary tłumaczeniom obrońcy kobiety, który zapewniał, że broniła siebie i dzieci przed przemocą ze strony partnera. To właśnie prawnik skazanej Omid Moradi ujawnił na Facebooku szczegóły "egzekucji" w więzieniu Rajai Shahr.

 

ZOBACZ: Ostatnia egzekucja za kadencji Trumpa. Stracono mężczyznę, który "nikogo nie zabił"

 

W dniu wykonania wyroku, kobieta była świadkiem śmierci 16 mężczyzn, których wieszano przed jej egzekucją. W pewnym momencie jej serce nie wytrzymało - zmarła na zawał przed wykonaniem wyroku.

 

 

Moradi przekazał, że mimo śmierci skazanej, nie zrezygnowano z jej powieszenia. Dodał, że zrobiono to, by uspokoić "rodzinę zmarłego" - matka Zamaniego samodzielnie usunęła krzesło spod nóg powieszonego ciała.

Ustępują tylko Chinom

Islamska Republika Iranu w 2020 r. dokonała egzekucji 233 osób. Wśród nich trzy osoby zostały skazane na karę śmierci za przestępstwa, które popełniły jako dzieci. W liczbie ostatecznych wyroków, Iran ustępuje jedynie Chinom.

 

ZOBACZ: Przygotowania do egzekucji kobiety w Indiach. Pierwszej od ponad 70 lat

 

Według organizacji Iran Human Rights Monitor od początku kadencji Hasssana Rouhaniego w 2013 r. wykonano egzekucje na 114 kobietach.

bas/grz/ Arab News, "The Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie