Burze, grad i przejaśnienia. Pogoda na weekend

Polska
Burze, grad i przejaśnienia. Pogoda na weekend
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Od godzin południowych chmur zacznie systematycznie przybywać aż po południu i wieczorem wystąpią przelotne, ale chwilami intensywne, opady deszczu, miejscami połączone z burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia o możliwych gwałtownych wzrostach stanów wód i lokalnych podtopieniach w 11 województwach. Najbardziej zagrożone są południowe regiony Polski.

"W związku z prognozowanymi opadami dla rzek na południu kraju wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne 1 stopnia. Możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody, lokalnie podtopienia. W przypadku szczególnie intensywnych opadów możliwe są punktowe przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podał IMGW na Twitterze.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Mapa przewidywanych zagrożeń dostępna jest na stronie internetowej Instytutu. Tam żółtym kolorem (ostrzeżenie 1 stopnia) oznaczono w sumie 11 województw, gdzie w związku z prognozowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu istnieje ryzyko gwałtownych wzrostów wód i lokalnych podtopień.

 

 

Zagrożona jest większa część woj. lubuskiego (tereny na południe od Gorzowa Wielkopolskiego), południowa i południowo-zachodnia część Wielkopolski, całe regiony: Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Małopolski, woj. śląskiego, prawie całe woj. świętokrzyskie (z wyjątkiem powiatów na południu i południowym zachodzie regionu), południowa i południowo-zachodnia część woj. łódzkiego, całe Podkarpacie oraz praktycznie cała Lubelszczyzna. Na Mazowszu ostrzeżenia wydano dla powiatów na granicy z województwami: świętokrzyskim i lubelskim.

 
W ostatnich dniach burze z ulewnym deszczem pojawiały się jedynie lokalnie w różnych regionach kraju. W weekend ich zasięg zdecydowanie się zwiększy, podobnie jak natężenie. Warto więc sprawdzić szczegółową pogodę dzień po dniu.

Burze w Wielkopolsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla większości powiatów Wielkopolski, na terenie których w sobotę od godz. 12 mogą wystąpić burze i lokalnie opady gradu.
 

Według prognoz synoptyków od godz. 12 na terenie 27. powiatów mogą wystąpić burze z przelotnymi opadami deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru wiejącego z prędkością do 80 km/h. Miejscami mogą pojawić opady gradu.

 

 

Ostrzeżenie nie dotyczy ośmiu powiatów północnej i zachodniej części regionu. IMGW oszacowało prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych na 90 proc. Według prognoz burze ustąpią około godz. 20.

 

IMGW ostrzega także  przed burzami z gradem dla ośmiu powiatów w południowej części województwa lubuskiego. "Prognozowane są burze z przelotnymi opadami deszczu około 20 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - przekazano w komunikacie IMGW.

Zjawiska mają występować w sobotę od godz. 12 do 20, a prawdopodobieństwo ich pojawiania się określono na 90 proc.

 

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: krośnieńskiego, nowosolskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego.

Zagrzmi w Łódzkiem

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają w sobotę przed burzami w dużej części woj. łódzkiego. Miejscami mogą im towarzyszyć opady gradu. Dla całego regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

 

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w sobotę ostrzeżeniu, burze z dużym prawdopodobieństwem mogą występować od godz. 14 do godz. 23.

 

"Prognozowane są burze z przelotnymi opadami deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" – przekazało IMGW.

 

Burze mogą wystąpić we wszystkich 21 powiatach. W związku z tym dla całego woj. łódzkiego w sobotę obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia dla Opolszczyzny

 

Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej Odry - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

 

W sobotę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przesłało ostrzeżenie dla całego województwa dotyczące możliwości wystąpienia burz, którym mogą towarzyszyć opady deszczu oraz grad.

 

Po południu WCZK, na podstawie opracowań Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, przekazało ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanu wód w dorzeczu Odry.

 
 
TwojaPogoda.pl

Pogoda na sobotę

W pierwszej połowie dnia powinno być jeszcze słonecznie, przeważnie bez opadów. Jednak od godzin południowych chmur zacznie systematycznie przybywać aż po południu i wieczorem wystąpią przelotne, ale chwilami intensywne, opady deszczu, miejscami połączone z burzami.
 
 
W trakcie burz spaść może do 20-30 litrów deszczu na metr kwadratowy, możliwy jest też grad o średnicy do 2 cm i porywy wiatru do 90 km/h. Burze nie powinny dotrzeć na północny zachód i wschód. Na termometrach od 15 stopni nad morzem do 26 stopni na Śląsku i w Małopolsce.
 
TwojaPogoda.pl

Pogoda na niedzielę

Drugi dzień weekendu pod znakiem zupełnej odmiany pogody. Nie powinno już padać, niebo zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Najwięcej słońca spodziewamy się w północnych regionach.
 
 
Spłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie od zaledwie 13 stopni na Śląsku do 18 stopni na Warmii, Mazurach i Mazowszu. Chłód potęgować będzie wiatr z północnego zachodu w porywach do 50 km/h.
 
Wideo: zobacz aktualną prognozę pogody
 
ms/msl/TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie