Odżyło zwierzę sprzed 24 tys. lat. "Marzenia pisarzy sci-fi"

Technologie
Odżyło zwierzę sprzed 24 tys. lat. "Marzenia pisarzy sci-fi"
wikimedia/Brocken Inaglory
Zwierzę znaleziono wiecznej zmarzlinie na Syberii.

Mikroskopijne zwierzę "odrodziło się" po spędzeniu 24 tysięcy lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii. Naukowcy znaleźli stworzenie - wrotka Bdelloidea - w rdzeniu zamarzniętej gleby, która została wydobyta za pomocą platformy wiertniczej.

- Niewielki wielokomórkowy organizm da się zamrozić i przechowywać przez tysiące lat, a następnie przywrócić do życia i spełnić marzenia pisarzy sci-fi - mówił o wnioskach z odkrycia Stas Malavin, badacz z Laboratorium Kriologii Gleby w Naukowym Centrum Biologicznym Pushchino. - Nasz raport jest najpoważniejszym dowodem na to, że zwierzęta wielokomórkowe mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy lat w kryptobiozie, czyli w stanie prawie całkowitego zatrzymania metabolizmu - dodał, cytowany przez CNN.

 

ZOBACZ: Na Syberii odkryto zachowane w idealnym stanie szczątki mamuta. Posłuży do klonowania

 

Naukowiec zaznacza równocześnie, że zakonserwowanie w podobny sposób dużych organizmów, jest "wysoce nieprawdopodobne". -Oczywiście im bardziej złożony organizm, tym trudniej jest zachować go żywcem zamrożonym, a dla ssaków nie jest to obecnie możliwe. Jednak przejście z odradzania organizmu jednokomórkowego do odradzania organizmu z jelitami i mózgiem, chociaż mikroskopijnego, to duży krok naprzód - podkreślił.

 

 

Do ustalenia wieku małego bezkręgowca rosyjscy naukowcy wykorzystali datowanie radiowęglowe. Okazało się, że stworzenie pochodzi sprzed 24 tysięcy lat. Zwierzę ożyło po rozmrożeniu, a przy tym odnotowano, że jest w stanie się rozmnażać i bez przeszkód żerować. Malavin przekazał, że "wrotki mają niesamowitą zdolność do przetrwania w trudnych warunkach". Żyją one w środowisku wodnym, a w badaniach odkryto, że posiadają mechanizm, który zapewnia im ochronę komórek i narządów w skrajnie niskich temperaturach.

To nie pierwszy przypadek

To nie pierwszy przypadek ożywienia organizmu znalezionego w wiecznej zmarzlinie.

 

ZOBACZ: Wyodrębniono materiał DNA mamutów sprzed miliona lat

 

Podobny sukces odniesiono w przypadku mchu antarktycznego. Łodygi rośliny urosły z 1000-letniej próbki, przez około 400 lat przykrytej warstwą grubego lodu.

 

Żywy kwiat kampionowy wyrósł z kolei z zamarzniętej tkanki nasiennej, pochodzącej sprzed 32 tysięcy lat. Odżyły również nicienie znalezione na obszarze osad sprzed 30 tys. lat, położonych na północno-wschodniej Syberii.

rsr/msl / CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie