Nietypowy efekt pandemii. "366 mln ton plastiku"

Świat
Nietypowy efekt pandemii. "366 mln ton plastiku"
pixabay
To trzeci światowy spadek produkcji od czasu II wojny światowej.

Po raz trzeci od zakończenia II wojny światowej spadła światowa produkcja plastiku - informuje Plastics Europe, stowarzyszenie reprezentujące producentów tworzyw sztucznych w Europie. Spadek jest związany z wpływem pandemii Covid-19 na gospodarkę światową.

"W zeszłym roku wyprodukowano o 1 mln ton plastiku mniej, w porównaniu z rokiem 2019, gdy wyprodukowano 367 mln ton tego surowca" - podaje Plastics Europe.

 

ZOBACZ: Plastik, szkło i odpady po remoncie… Wody Polskie walczą z plagą śmieci

 

- To trzeci światowy spadek produkcji od czasu II wojny światowej, po tej, która nastąpiła w 1973 roku w związku z pierwszym kryzysem naftowym oraz tej z 2008 roku, po kryzysie finansowym - twierdzi Eric Quenet, dyrektor naczelny stowarzyszenia. W samej Europie, gdzie produkuje się 55 mln ton plastiku rocznie, spadek osiągnął 5,1 proc.

 

Największe spadki w zużyciu tego surowca zanotował przemysł samochodowy; w Europie o 18,1 proc. (900 tys. ton) - informuje organizacja. Branża ta jest trzecim największym konsumentem plastiku, po branży opakowań i budowlanej. Te dwie zużyły - odpowiednio - o 0,5 mln ton i 100 tys. ton plastiku mniej w porównaniu z rokiem 2019.

"Wzrost zużycia medycznego"

- Mówiliśmy dużo o wzroście zużycia surowca do "celów medycznych" w związku z pandemią i wzrostem jego zużycia w samej sferze medycznej, "choć plastik do tych celów stanowi zaledwie 1,5 do 2 proc. wolumenu zużycia ogólnego plastiku - tłumaczył dyrektor.

 

ZOBACZ: Kanada. Plastik trafił na listę produktów toksycznych

 

W zestawieniu światowym - choć globalnie wystąpił spadek - w Chinach produkcja plastiku w roku 2020 wzrosła o 1 proc. - zaznacza Plastics Europe. Państwo Środka odpowiada obecnie za trzecią część ogólnej produkcji plastiku, niemal podwajając jego produkcję w ciągu dekady (2010 r. - 64 mln ton; 2020 - 117 mln ton).

 

Dla porównania - 27 państw Unii Europejskiej razem z Wielką Brytanią, Norwegia i Szwajcarią odpowiadają za wytwarzanie 55 mln ton plastiku rocznie, co obecnie stanowi 15 proc. światowej produkcji.

 

Ameryka Północna odpowiadała w 2020 roku za 19 proc. produkcji surowca (70 mln ton), choć w zestawieniu 10-letnim produkcja się zwiększyła (53 mln ton); w 2010 r. stanowiło to 20 proc. produkcji światowej.

Dane za pierwszy kwartał 2021 roku wykazują tendencje wzrostową (8 proc.) w porównaniu z kwartałem poprzednim.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie