Luzowanie obostrzeń. Zmiany w kościołach, hotelach i restauracjach. Limity nie dla zaszczepionych

Polska
Luzowanie obostrzeń. Zmiany w kościołach, hotelach i restauracjach. Limity nie dla zaszczepionych
Polsat News
Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego proces znoszenia obostrzeń w Polsce jest "rozsądny"

Rząd łagodzi obostrzenia na wakacje. Od soboty 26 czerwca w kościołach, kinach, teatrach czy hotelach i restauracjach będzie mogło być zajęte 75 proc. miejsc. Limity nie obowiązują osób zaszczepionych. - Musimy cały czas zachowywać czujność - przestrzegł w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Pandemia się nie zakończyła, mamy niebezpieczne mutacje, np. indyjskie - przestrzegł premier Morawiecki. - Przybywa osób zaszczepionych, na początku czerwca pobiliśmy rekord - 620 tys. szczepień w ciągu doby - zauważył. 

 

ZOBACZ: Niemcy. Liczba zakażeń koronawirusem najniższa od października

 

Od 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Nowe limity 

Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach. Zajęta będzie mogła być połowa miejsce. Z kolei od soboty 26 czerwca limit zostanie podniesiony do 75 proc. miejsc. Premier ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

 

Obostrzenia wakacyjne zaczną obowiązywać od 26 czerwca. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji.

 

W hotelach będzie mogło być zajęte 75 proc. pokoi (do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione oraz zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do 12. roku życia). 

 

Od 26 czerwca więcej osób będzie mogło wejść do kina czy do teatru. Zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc. 

 

Na targach i konferencjach dopuszczalny limit to 1 osoba na 10 m2.

Pełna lista nowych obostrzeń:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. 

 

Wideo: konferencja premiera i ministra zdrowia

Niedzielski: obserwujemy bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej powiedział, że sytuacja epidemiczna jest przez resort zdrowia bardzo uważnie monitorowana.

 

- Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie jest taka, że ta nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń, czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii - powiedział.

 

ZOBACZ: Niedzielski rekomenduje noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach do końca wakacji

 

Niedzielski dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. - To jest rzeczywiście taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy - podkreślił

 

W ocenie Niedzielskiego oznacza to, że strategia luzowania obostrzeń "się spełnia."

 

Niedzielski powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. - W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc. - poinformował.

 

Szef resortu zdrowia powiedział, że równolegle zmniejszana jest infrastruktura covidowa, w tym łóżek przeznaczanych na walkę z tą chorobą. Poinformował, że ciągu ponad miesiąca dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys., a teraz dostępne są ok. 14 tys. łóżka. - Tak naprawdę cały czas trwa proces redukowania tej infrastruktury po to, żeby przywracać standardowe działanie systemu opieki zdrowotnej - powiedział.

Sytuacja się poprawia

Minister zdrowia zwrócił uwagę na to, że średnia dziennie wykonywanych testów "utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie" i wynosi ok. 50 tys.

 

Niedzielski zaznaczył, że "średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie". - Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 proc. – dodał.

 

Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. - To pokazuje, że sytuacja się poprawia – ocenił Niedzielski.

Kto sprawdzi limity osób?

Jak zaznaczył Niedzielski, sprawdzenie, czy osoby biorące udział w danym wydarzeniu są zaszczepione, czy nie, jest odpowiedzialnością organizatora.

 

- Oczywiście po stronie osoby, która wchodzi, która wie, że jest zaszczepiona, jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dowodu. Ten dowód może mieć charakter tradycyjny - czyli wydruk kartki z QR-kodem - albo po porostu trzeba mieć na urządzeniu mobilnym ten kod, który będzie do odczytania - wyjaśnił Niedzielski.

 

- Dzisiaj udostępniamy w sklepie Google aplikację, która umożliwi odczytywanie tych kodów. Wczoraj udostępniliśmy taką samą aplikację na system operacyjny IOS Apple, więc w zasadzie na każdej komórce można w tej chwili zamontować czytnik tego QR-kodu - poinformował.

"Największym zagrożeniem nowe mutacje koronawirusa"

- Razem z premierem uznajemy, że największym zagrożeniem sytuacji pandemicznej są nowe mutacje i potencjał, ryzyko ich pojawienia się. W tej chwili wszystkie środki, jeżeli chodzi o działania epidemiczne, kierujemy przede wszystkim na badanie, z jakim typem, z jaką mutacją, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia – powiedział Niedzielski.

 

Poinformował, że badania prowadzone są systematycznie, kilka tysięcy próbek tygodniowo.

 

- Równolegle działalność sanepidu jest ukierunkowana na bardzo ścisłe kontrolowanie tych ognisk, które są związane z mutacjami alertowymi. To jest priorytet walki epidemicznej – oświadczył szef resortu zdrowia.

Kolejne luzowanie obostrzeń

To kolejny etap znoszenia restrykcji. W niedzielę weszły w życie przepisy łagodzące szereg obostrzeń. Dotyczą zwiększonej liczby uczestników spotkań i imprez, jak np. wesela, czy większej liczby osób w komunikacji miejskiej.

 

Otwarte zostały sale zabaw dla dzieci, wróciła możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw z zachowaniem reżimu sanitarnego i limitem osób. 

jo/laf/grz/ / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie