Od niedzieli kolejne luzowanie obostrzeń. Sprawdź, co się zmienia

Polska
Od niedzieli kolejne luzowanie obostrzeń. Sprawdź, co się zmienia
PAP/Marcin Gadomski
Zmiany dotyczą m.in. szczepienia młodzieży oraz organizacji imprez

W niedzielę weszły w życie przepisy rozporządzenia łagodzące szereg obostrzeń. Dotyczą zwiększonej liczby uczestników spotkań i imprez, jak np. wesela, czy większej liczby osób w komunikacji miejskiej. Otwarte zostają sale zabaw dla dzieci, wraca możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw.

Rozporządzenie uchyla zapis ograniczający organizowanie zgromadzeń, który mówi, że "...zakazuje się organizowania lub udziału w zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (...),z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia (...), albo decyzji", w którym mówi ustawa o zgromadzeniach.

 

 

Z 50 do 150 osób podnosi dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.

 

ZOBACZ: Od dziś powrót koncertów. Branża alarmuje, że limity uniemożliwiają ich organizację

 

Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn.

Powrót siłowni i klubów fitness

Działanie siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem zachowania reguły 1 osoba na 15 m kw. Podobny jest warunek dopuszczalności działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 

ZOBACZ: Zdemolował SOR w Miechowie. Straty wyceniono na 50 tys. zł

 

Rozporządzenie znosi nakaz, mówiący, że działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach jest dopuszczalna w ogródku gastronomicznym. 

 

Znosi się zakazy prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice, zakazy działania pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, prowadzenia działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.

 

Wraca możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw z limitem 1 osoba na 15 m2.

 

Rozporządzenie przewiduje też możliwość szczepienia przeciwko koronawirusowi osób, które ukończyły 12 lat. Będzie ono możliwe od 7 czerwca. 

ml//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie